12. etap Giro 2014: Uran wygrał czasówkę i jest liderem, Majka czwarty!

Giro di Italia 2014

Rafał Majka z czasem 59:13 zajął 4. miejsce  na 12. etapie Giro di Italia 2014 – jeździe indywidualnej na czas na dystansie 42,1 km. Polak utrzymał trzecią lokatę klasyfikacji generalnej. Nowym liderem został triumfator etapu Kolumbijczyk Rigoberto Uran Uran.

Polak w barwach grupy Tinkoff-Saxo zanotował prawdopodobnie jedną z najlepszych w swoim życiu "czasówek" i pokonał wielu kolarzy, którzy zapowiadali, że pozbawią go dziś miejsca na podium oraz białej koszulki lidera klasyfikacji młodzieżowej. Po wjeździe na metę Majka był drugi, ustępując tylko kolarzowi Lampre Diego Ulissiemu. Wiadomo było, że świetnie jechał Rigoberto Uran Uran z Omegi-Pharmy i pewnym było, że Rafał nie utrzyma tej lokaty.

Uran dotarł do mety z czasem 57:34, dającym mu przewagę 1:34 nad Majką i 1:17 nad dotychczas prowadzącym Ulissim. Kolumbijczyk czekał na to ile starci kiepsko jadący Cadel Evans z BMC, bo miał szansę odebrać mu różowy trykot lidera całego Giro. Australijczyk "spiął" się na końcówkę, zdołał wyprzedzić o 5 sekund Majkę, ale dało mu to "tylko" trzecie miejsce i nie uchroniło przed utratą liderowania w wyścigu.

Pozostali Polacy zajęli dalsze miejsca. Paweł Poljański (Tinkoff-Saxo) był 65, a Przemysław Niemiec (Lampre-Merida) 73.

73. Niemiec + 6:12

Różową koszulkę lidera wyscigu przejął triumfator etapu Uran. Rafał Majka utrzymał trzecie miejsce i traci teraz 1:52 s.