2. dzień French Open: Kubot zagra z Gulbisem

Roland Garros

Podczas drugiego dnia Roland Garros 2014 obejrzymy w akcji jednego Polaka. Około 14:15 Łukasz Kubot na korcie nr 3 zmierzy się z roztawionym z numerem 18. Ernestsem Gulbisem z Łotwy.

Będzie to trzecie w historii spotkanie 33-letniego Kubota z osiem lat młodszym Gulbisem. Bilans jest dla Polaka niekorzystny, gdyż oba wcześniejsze starcia wygrał Łotysz. Na pocieszenie pozostaje sam przebieg tamtych meczów, które kończyły się w trzech setach i w gruncie rzeczy były dość wyrównane. Gulbis wygrywał z Kubotem w 2011 roku w Tokio i w 2014 w Doha. Ani razu nie mierzyli się na nawierzchni ziemnej.

Ernests Gulbis przeżywa obecnie najlepszy czas w swojej dotychczasowej karierze – awansował na 17. miejsce w raninkgu ATP. W tym roku wygrał już dwa turnieje – w Nicei i Marsylii. Łotysz może uchodzić za specjalistę od finałów – w swojej karierze sześć razy awansował do najważniejszego meczu turnieju i… sześć razy zwyciężał.

Łotysz całkiem nieźle radzi sobie na nawierzchni ziemnej – wspomniany tytuł w Nicei wywalczył właśnie na takim podłożu. Nieźle wypadł też w większych turniejach na mączce – był w półfinale w Barcelonie, 1/8 finału w Rzymie i w ćwierćfinale w Madrycie. W Katalonii przegrał z Keiem Nishikorim, a w pozostałych przypadkach odpadał po bojach z Davidem Ferrerem. W stolicy Hiszpanii wyeliminował w pierwszej rundzie Jerzego Janowicza. Jedyne niepowodzenie na kortach ziemnych w tym roku przytrafiło mu się na samym początku sezonu w Monte Carlo, gdzie na "dzień dobry" poległ z Aleksandrem Dołgopołowem.

Wszystkie te dane czynią z Gulbisa faworytem starcia z Łukaszem Kubotem, pozostaje jednak mieć nadzieję, że Polak zmobilizuje się na turniej wielkoszlemowy i pokaże swój dobry tenis, podobny do tego, który dał mu trzecią rundę w Madrycie.

Mecz Kubot – Gulbis rozegrany zostanie na korcie numer 3. Poprzedzi go mecz Montanes – De Schepper i dookończenie spotkania Goffin – Melzer, w kórym jest remis 1:1 w setach. Należy się zatem spodziewać, że Polak nie zacznie grać wcześniej niż o 14;00. Transmisję zapowiada Eurosport 2.