2# dzień US Open: zapowiedź gier Polaków

W drugim dniu US Open do gry wkraczają reprezentanci Polski. Prezentujemy harmonogram gier z udziałem Biało-Czerwonych.

17:00 Kort Arthur Ashe – Nina Bratczikkowa vs. Agnieszka Radwańska (3)

Rywalką Radwańskiej będzie 27-letnia Rosjanka Bratczikowa. Zawodniczka obecnie jest sklasyfikowana na 91. miejscu w rankingu WTA, a najwyżej była na 87. pozycji. W tym roku Braczikowa osiągnęła trzecią rundę Australian Open i Rolad Garros. W Wimbledonie przegrała w pierwszym pojedynku. Od 1. stycznia zarobiła na kortach 179 tysięcy dolarów. Meczem z Radwańską zadebiutuje w wielkoszlemowym US Open.

Agnieszka Radwańska obecnie zajmuje drugie miejsce w rankingu WTA i w 2012 zarobiła z nagród ponad 3 miliony dolarów. Na ten dorobek złożyły się między innymi ćwierćfinał Australian Open i finał Wimbledonu. Najlepsze osiągnięcie Polki w dotychczasowych 6 występach w US Open do czwarta runda w 2005 i 2006 roku. Rok temu odpadła w drugiej fazie turnieju.

Bratczikowa i Radwańska jeszcze nigdy nie spotkały się na korcie.

17:00 Kort 16 – Michaił Jużnyj/Łukasz Kubot – Benjamin Becker/Jarko Nieminen

Łukasz Kubot w parze z Rosjaninem Jużnym spróbuje nawiązać do swoich deblowych sukcesów z 2009 i 201o roku, gdy grając z Austriakiem Marachem dochodził m.in. do półfinału Australian Open i był jednym z czołowych specjalistów od gry podwójnej. Obecnie w rankingu deblistów jest 44., jego partner – 114.

Benjamin Becker i Jarko Nieminen do doświadczeni, ale niżej notowani gracze. Niemiec jest 160., Fin 180. w zestawieniu deblistów. W tym roku występowali z innymi partnerami w większości wielkich szlemów. Becker we Paryżu i Londynie dochodził do drugiej rundy. Co ciekawe na kortach Rolanda Garrosa grał w parze z… Łukaszem Kubotem. Nieminen wszystkie tegoroczne starty deblowe w najważniejszych turniejach kończył na pierwszym pojedynku.

ok. 18:15 Kort 10 – Roberta Vinci (20) – Urszula Radwańska

29-letnia Włoszka z Palermo to obecnie 19. rakieta świata, specjalizująca się jednak w grach deblowych (4. w rankingu deblistek). W US Open zagra po raz 10. ale tylko dwukrotnie przeszła pierwszą rundę – rok temu, gdy odpadła w 3. fazie rozgrywek i w 2006, kiedy zdołała wygrać pierwszy pojedynek. Swoje najlepsze wielkoszlemowe osiągnięcie zanotowała w tegorocznym Wimbledonie, gdzie dotarła do 1/8 finału. W deblu razem z Sarą Errani wygrała w tym sezonie French Open oraz grała w finale Australian Open. Na korcie, od początku roku 2012 zarobiła 458 tysięcy dolarów w grach singlowych i 677 tysięcy w deblu.

Urszula Radwańska obecnie jest klasyfikowana na 43. miejscu w rankingu WTA. W US Open zagra po raz czwarty, tylko raz przebrnęła pierwszą rundę (2010). W tym roku zarobiła na kortach 242 tysiące dolarów, dochodząc m.in. do drugiej rudny Australian Open i Roland Garros.

Vinci grała z Radwańską dwukrotnie, za każdym razem zwyciężając w dwóch setach. Oba boje miały miejsce w 2008 roku, a jeden z nich rozegrano w 1/32 kwalifikacji US Open.

ok. 18:30 Kort 15 – Ryan Harrison/Christian Harrison – Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski (4)

Rywalami Polaków będzie młoda amerykańska para. Christian ma 18, a Ryan 20 lat. Po raz pierwszy wystąpią razem w turnieju wielkoszlemowym. Starszy z Harrisonów ma jednak na koncie już kilka startów w najwyższej rangi zawodach. W tym roku grał m.in. w ćwierćfinale deblowego French Open, gdzie występował z Australijczykiem Matthew Ebdenem. Grał też we wszystkich tegorocznych szlemach, w Londynie przeszedł nawet pierwszą rundę. Ryan jest obecnie 88. deblistą światowego rankingu, Christian zajmuje 1025. miejsce.

Polska para po raz 8 wystąpi w nowojorskim turnieju i będzie chciała powtórzyć wyczyn z 2011 roku. Dwanaście miesięcy temu Mariusz i Marcin awansowali do finału tej imprezy. W tym roku są rozstawieni z czwórką, a w rankingu deblistów zajmują odpowiednio 7. i 8. lokatę.

ok. 19:45 Kort 10 – Denis Novikov – Jerzy Janowicz

Reprezentujący USA 19-letni Novikov to totalny debiutant w turnieju Wielkiego Szlema. Novikova próżno szukać w pierwszym tysiącu miejsc rankingu ATP – obecnie jest 1098 i zgromadził 8 punktów. Urodzony w Moskwie tenisista, trenujący na kalifornijskiej uczelni UCLA zagra w US Open z dziką kartą. Przyznano mu ją w nagrodę za sukcesy w mistrzostwach USA 18-latków, gdzie triumfował w singlu i deblu. Grając w tenisa zarobił w tym roku 2 177 dolarów.

Dla trzy lata starszego Janowicza, to również będzie pierwszy w karierze mecz US Open. Polak swój wielkoszlemowy debiut ma już jednak za sobą. W tegorocznym Wimbledonie dotarł do 3. rundy i był o włos od awansu do 1/8 finału. Obecnie zajmuje 88. lokatę w rankingu ATP, a w 2012 roku zarobił 115 tysięcy dolarów z tenisowych nagród.

 

 


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/