Norwegowie chcą zmiany zasad

Według obecnych reguł każdy kraj startujący w mistrzostwach świata może wystawić maksymalnie 32 sportowców na najważniejszą imprezę w narciarstwie klasycznym. Reguła ta rodzi pewne problemy, dla kraju tak bogatego narciarsko jak Norwegia. Pisze o tym w swoim felietonie komentator NRK Sports Jann Post.

Limit 32 zawodników w skokach, biegach i kombinacji jest dużym problemem dla Norwegów. Na mistrzostwa wyślą oni 18 biegaczy (10 mężczyzn i 8 kobiet) 9 skoczków (5 mężczyzn i 4 kobiety) oraz 5 kombinatorów. Kontrowersje budzi fakt, iż Szwedzi mogą sobie pozwolić na przysłanie aż 24 biegaczy (regulaminowe maksimum dla tej dyscypliny), gdyż nie mają dobrych skoczków.

Według Posta system ten jest skrajnie niesprawiedliwy, gdyż uderza we wszechstronne kraje jak Norwegia. Publicysta uważa, że rozdysponowanie 18 miejsc pomiędzy specjalistów w 6 różnych konkurencjach biegowych jest praktycznie niemożliwe.

Jeżeli weźmiemy pięciu sprinterów, to mamy tylko pięć miejsc dla zawodników lubujących się w biegach długich – pisze dziennikarz. Co więcej rodzi się pytanie: czy preferujesz dobrych klasyków czy raczej specjalistów od stylu dowolnego? Szwedzi, którzy nie mają praktycznie żadnych szans w skokach narciarskich korzystają własnej słabości. Mogą przysłać do Oslo 24 biegaczy i dobrze rozdysponować miejsca pomiędzy specjalistów i specjalistki poszczególnych konkurencji.

Jann Post postrzega światowy czempionat za miejsce, w którym powinno spotkać się po cztery najlepsze osoby w danej konkurencji z każdego kraju i rozstrzygnąć między sobą sprawę tytułu mistrza świata. Dlatego chore jest, że Norwegia musi preferować zawodników bardziej wszechstronnych, gdyż nie może delegować na imprezę wszystkich swoich najlepszych zawodników w poszczególnych konkurencjach biegowych.

Pojawiło się kilka koncepcji nowego sposobu podziału miejsc. Post sugeruje w swoim felietonie, że pule dla każdej z trzech klasycznych dyscyplin powinny być niezależne. Proponuje maksymalnie 24 biegaczy (K i M), 11 skoczków (K i M) i 6 kombinatorów. Norweg nie spodziewa się kłopotów ze zbyt licznymi reprezentacjami: -znalezienie dodatkowych miejsc hotelowych nie będzie problemem.

FIS broni obecnego regulaminu, mówiąc że jest przejrzysty i pomocny dla organizatorów MŚ, którzy odpowiednio wcześniej dowiadują się ilu atletów przyjedzie na zawody. Post zauważa jednak ważną rzecz – przepisy, których broni federacja nie preferują wąskiej specjalizacji biegowej, pomimo, że tendencje w narciarstwie są zupełnie przeciwne. Co raz większe pieniądze na nagrody i prestiż zyskują (głównie za sprawą działań FIS) sprinty, czyli konkurencje wymagające specjalizacji.

Age Skinstad, menadżer norweskiej ekipy biegaczy jest podobnego zdania. Uważa, że kwota ogólna powinna zostać zastąpiona kwotami dla poszczególnych dyscyplin. Ma on nadzieję, że jeszcze przed mistrzostwami 2013 roku problem zostanie rozwiązany.

Sverre Seeberg, prezydent Norweskiej Federacji Narciarskiej oraz wiceprezydent FIS obiecuje, że przy najbliższej okazji zaproponuje odpowiednie reformy. Jego zdaniem najodpowiedniejszym będzie… zmniejszyć kwoty narodowe w poszczególnych konkurencjach, gdyż zwiększenie liczby zawodników startujących na MŚ poskutkowałoby wydłużeniem zawodów i wzrostem kosztów organizacji imprezy.

Trzeba przyznać, że zagadnienie jest ciekawe, choć w Polsce z oczywistych przyczyn niezauważalne. Jedyną dyscypliną, w której od lat wykorzystujemy maksymalnie ilość miejsc dla krajowej federacji są skoki. Ostatnio na trasach pojawiło się więcej biegaczek i kilku kombinatorów, ale ten ,,norweski problem” jeszcze przez wiele lat nas nie dotknie. Tymczasem będziemy przyglądać się tej dyplomatycznej rozgrywce pomiędzy dwiema skandynawskimi nacjami.

Damian Ślusarczyk, tekst pochodzi z serwisu Oslo 2011 z Pubsport.pl
/informacja własna, www.vg.no, www.blogg.nrk.no/

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.