Świat na głowie

W blisko stuletniej historii występów w Copa America Wenezuela wygrała dotychczas… dwa mecze. Potyczek stoczyła w tym czasie 50-kilka. W 2011 roku drużyna Cesara Fariasa ten dorobek podwoiła, jako jedyna spośród półfinalistów do wyeliminowania rywala nie potrzebowała nawet dogrywki. W najlepszej czwórce kontynentu, co oczywiste, znalazła się po raz pierwszy. A Chilijczyków odprawiła w niesamowity sposób. Znów…

Chichotem losu jest fakt, że pierwszego gola dla zwycięzców strzelił w pierwszej połowie Osvaldo Vizcarrondo. To ten stoper, którego zachwalam od pierwszego meczu, zdecydowanie jeden z najlepszych obrońców turnieju. Sęk w tym, że dzisiejszy mecz… kompletnie mu nie wyszedł! Był najsłabszym punktem defensywy i jeśli kogoś ogrywali Chilijczycy to właśnie jego. Swoje pod bramką jednak strzelił, po świetnym dośrodkowaniu z rzutu wolnego Juana Arango, jedynego znanego Wenezuelczyka, grającego w Borussii Moenchengladbach.

Prawdziwym bohaterem był jednak inny stoper, który dotychczas był w cieniu Vizcarrondo. Gabriel Cichero strzelił zwycięskiego gola, dobijając strzał Arango z wolnego. Wcześniej jednak dwukrotnie wybijał piłkę z linii bramkowej. Był dzisiaj przedłużeniem rąk bramkarza Renny?ego Vegi.

Pomiędzy tymi dwoma golami dla Wenezueli działy się jednak rzeczy niezwykłe. Chile cisnęło jak najęte. W drugiej połowie dwa razy piłkarze z tego kraju ostukiwali poprzeczkę, strzelili jednego nieuznanego gola. Wynik meczu wyrównał Humberto Suazo strzałem również od poprzeczki. Wreszcie wspomniane dwa wybicia z linii bramkowej. Wyglądało na to, że faworyci muszą zniszczyć moją biedną Wenezuelę. Od czego są jednak stałe fragmenty gry i stoperzy pod bramką rywali.

Nawet nie śmiałem marzyć, że będzie aż tak pięknie. Z trzech drużyn uznawanych od lat za najsłabsze na kontynencie ? Wenezuela, Boliwia, Peru ? aż dwie są w półfinałach! Świat stanąłby na głowie, gdyby w finale zmierzyły się właśnie one. Ale czemu nie? Wenezuelę na pewno na to stać.

 

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.