Dresik szkodzi

Gdyby Cesar Farias, trener Wenezueli, nie zmieniał ubioru po meczu półfinałowym z Paragwajem, wszystko byłoby jak należy. Dotychczas wyglądał jak typowy latynoski psychopata. Ale elegancki – w garniturze i charakterystycznych, czarnych, skórzanych rękawiczkach, tak aby nie zostawiać linii papilarnych. Na mecz o trzecie miejsce wskoczył w śmieszny dresik, to i wynik jest śmieszny.

Gdybym ja oglądał ten mecz w całości, tak jak dotychczas zawsze z Wenezuelczykami, też byłoby zdecydowanie lepiej. Mnie skusiły jednak uroki europejskiej piłki. Superpuchar Niemiec jest jednak bez porównania ciekawszy od meczu o trzecie miejsce Copa America. Ten turniej mnie zawiódł. Znaczy, jakieś niespodzianki były, tak jak chciałem, choć dojście Urugwaju do finału na pewno taką nie jest, ale poziom meczów jakiś taki mizerny.

I ta drużyna, która rozjaśniała mroki tych nudnych nocy, doznała najwyższej porażki w turnieju. (Była jeszcze Kostaryka przegrywająca 0-3 z Argentyną). Jose Paulo Guerrero najprawdopodobniej został królem strzelców i pokazał taką skuteczność, jakiej bardzo brakowało dziś piłkarzom Borussii Dortmund i Schalke Gelsenkirchen.

Mimo niedosytu, gratuluję więc Peruwiańczykom, którzy obok Wenezueli i Boliwii mieli być najsłabszymi zespołami turnieju. Mimo że mnie nie zachwycili w żadnym meczu, byli solidni. A raczej umieli wykorzystać to, że mieli jednego piłkarza wybitnego (Guerrero) i jednego, który mu dogrywał (Vargas, w meczu o trzecie miejsce nie grał). To wszystko, czego trzeba. Z Jeffersonem Farfanem i Claudio Pizzarro, ta drużyna mogła osiągnąć jeszcze więcej. I za to szacunek.

A Wenezuela – kto tu bywa częściej, ten wie, jak mnie zauroczyła. Copa America 2011 zawsze będzie mi się kojarzyła z Osvaldo Vizcarrondo i resztą.

PS Zostały jeszcze dwa akordy tego turnieju. Jutro oczywiście finał, a w najbliższym czasie saga – Guerrero wraca do Europy. Myślicie, że wsiądze do samolotu za pierwszym razem? A może wsadzą go w statek?

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.