Rusza PŚ biathlonistów, dla nas wyjątkowy i smutny

Wyjątkowo, bo już bez Tomasza Sikory, rozpocznie się w środę w Oestersund rywalizacja w Pucharze Świata biathlonistów. Doświadczony zawodnik z Wodzisławia zakończył już karierę sportową. Początek biegu indywidualnego na 20 km o godzinie 17:30. 

Nieobecność Sikory może oznaczać dla polskich kibiców tylko jedno – koniec marzeń o czołowych miejscach Polaków w zawodach Pucharu Świata. W Szwecji wystartuje co prawda trzech Biało-Czerwonych, ale nadzieje na wysokie lokaty, do jakich przyzwyczaił Sikora, należy porzucić. Każdy punkt zdobyty przez Łukasza Szczurka, Krzysztofa Pływaczyka czy Grzegorza Brila będzie sporym osiągnięciem. Nieco optymizmu wlało w nasze serca dobre strzelanie Szczurka podczas niedzielnej sztafety mieszanej. Niestety, jak już zdążyliśmy przywyknąć, zawiodła dyspozycja biegowa. Zawodnik tłumaczy to jednak przebytą niedawno chorobą i zapowiada szybsze bieganie.

Na liście startowej środowego biegu jest 104 zawodników. Wśród nich żywa legenda biathlonu – Norweg Ole Einar Bjoerndalen. Jest on jednak przeziębiony i decyzję o ewentualnym starcie podejmie możliwie najbliżej zawodów. Jako, że wylosował ostatni numer, będzie miał sporo czasu na zastanowienie.

Poza odejściem Sikory niewiele w stawce czołowych biathlonistów globu uległo zmianie.  Nikt z czołowej 30 poprzedniego sezonu nie zrezygnował z kontynuowania kariery i większość najważniejszych aktorów ostatniej edycji Pucharu Świata pokaże dziś swoje możliwości na trasie. Z nieobecnych należy wymienić przede wszystkim trzy nazwiska – Norwega Tarje Boe, który z powodu choroby odpuści początek PŚ, Francuza Simona Fourcade oraz Czecha Jaroslava Soukopa. Tych dwóch ostatnich wykluczyły kontuzje i przebyte ostatnio operacje.

Wśród faworytów bukmacherzy wymieniają zwycięzcę klasyfikacji generalnej sprzed roku – Francuza Martina Fourcade. O jednym „ale” trzeba w tym miejscu jednakże napisać. Zawodnik w sobotę startował w zawodach PŚ w biegach w Gaellivare, nie wypadł w nich najlepiej (48. miejsce), ale stwierdził, że jest gotów odpuszczać starty biathlonowe na rzecz biegowych, jeżeli tylko kadra biegaczy będzie chciała korzystać z jego usług. Póki co przebywa jednak w Oestersund i będzie biegał z karabinem na plecach.

Biorąc pod uwagę, że będzie to pierwsza konfrontacja po długiej przerwie, na prawdę ciężko wskazać kto może okazać się najlepszy. Szczególnie w biegu długim, gdzie ogromną rolę odgrywa strzelanie (minuta kary za każde pudło), sensacje i niespodzianki są więcej niż możliwe.

Początek biegu o 17:30, transmisja LIVE w Eurosporcie.

Kalendarz, wyniki i klasyfikacje PŚ w biathlonie >>

fot. na stronie głównej: sportpolski.tv

POWIEDZ O NAS ZNAJOMYM:

Powiedz o nas znajomym:
Tweet 20
Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.