PŚ w Soczi: Kowalczyk nie ukończyła biegu łączonego

Justyna Kowalczyk nie ukończyła biegu łączonego na 15 km, rozgrywanego w Soczi. Polka wycofała się po przebiegnięciu prawie 6 km. Zwyciężyła Norweżka Kristin Stoermer Steira.

Próba przedolimpijska na trasie w Soczi toczyła się w kiepskich warunkach atmosferycznych – przy dużej wilgotności i opadach uciążliwego, mokrego śniegu. Dodatkowym utrudnieniem było specyficzne położenie Soczi – na znacznej wysokości i dość blisko morza. Przed kilkoma dniami Kowalczyk przyznała, że te czynniki mogą sprawić, że rywalizacja może potoczyć się bardzo różnie. I tak było w rzeczywistości.

Pod nieobecność wielu zawodniczek z czołowej dziesiątki Pucharu Świata, w tym Marit Bjoergen, Kikkan Randall i Terese Johaug, Justyna Kowalczyk miała kolejną szansę na zwiększenie przewagi w klasyfikacji generalnej. Po raz drugi z rzędu, nie zdołała jednak dopisać na swoje konto żadnych punktów.

Początkowe kilometry pętli techniką klasyczną, były toczone w spokojnym tempie. Justyna Kowalczyk utrzymywała się w czubie, ale w nie kwapiła się do objęcia prowadzenia. Na czele znajdowała się zatem bardzo duża grupa zawodniczek. Polka nie wyglądała zresztą na tyle mocną, by móc ten peleton rozerwać. Tuż przed pierwszym lotnym finiszem (6 km) Polka spadła w okolice siódmego miejsca. Okazało się, że Kowalczyk miała kryzys, który zmusił ją do wycofania się z dalszej rywalizacji.

Dodatkowe 15 punktów zdobyła Niemka Fessel. Także ta biegaczka jako pierwsza zmieniła narty i ruszyła na trasę do techniki dowolnej. Tuż za jej plecami biegło jednak kilka innych zawodniczek. Już na początku drugiego odcinka rywalizacji od grupy zaczęła odrywać się Kristin Stoermer Steira. Norweżka dość spokojnie wygrała drugi lotny finisz, mając już 18 sekund przewagi nad Julją Czekaljewą oraz Japonką Ishidą. W grupie pościgowej były jeszcze Fessel, Zeller, Jacobsen, Kylloenen i Stephen. Mimo starań tych siedmiu uczestniczek, na 3,75 km przed metą, Steira prowadziła już o ponad pół minuty. W końcówce nieco zwolniła i wygrała o „zaledwie” 19 sekund. Na podium stanęły jeszcze Czekaljewa i Fessel.

W klasyfikacji generalnej PŚ nie zaszły wielkie zmiany i Kowalczyk pozostała zdecydowaną liderką.

Wyniki:

  1. Steira
  2.  Czekaljewa + 0:19
  3.  Fessel + 0:20
  4. Jacobsen + 0:20
  5. Zeller + 0:30
****

PŚ w biegach >>

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.