Schlierenzauer o 0,3 pkt przed Kranjcem

W przeniesionym z soboty konkursie lotów narciarskich w Harrachovie zwyciężył Gregor Schlierenzauer. Austriak o 0.3 pkt wyprzedził Roberta Kranjca.

Najważniejsze informacje:

 • Pierwsza seria z dużymi problemami – trwała 1,5 godziny
 • 5 Polaków awansowało do drugiej serii – najlepszy z nich – Kamil Stoch był 12. na półmetku
 • Świetny skok Tepesa – 220 metrów z nieudanym lądowaniem
 • Belka w pierwszej serii obniżana kilka razy – zaczęło się od 14, zakończyło na 7.
 • Klasyfikacja po I serii – Schlierenzauer przed Kranjcem i Stjernenem
 • Kubacki z trudem uratował się przed groźnym upadkiem
 • 14 i 16 miejsca Miętusa i Kot
 • Słabsze skoki Żyły – 22. miejsce
 • Stoch na 9. miejscu
 • Matura znów na podium – 3. miejsce
 • Piękna walka Schlieriego i Kranjca
Relacja z konkursu:

W niedzielny poranek, pogoda w Harrachovie była idealna… do momentu gdy na belce nie usiadł pierwszy skoczek. Antonin Hajek zdążył oddać swoją próbę, a potem trzeba było 10 minut przerwy, by skoczyć mógł Jakub Janda. Właśnie w takim ślamazarnym tempie odbył się I seria, trwająca półtorej godziny. Na szczęście Odległości osiągane przez skoczków były na tyle przyzwoite, by można było być zadowolonym z poziomu rywalizacji. Jako pierwszy 200 metrów przekroczył Jaka Hvala. Słoweniec wylądował 200 cm poza magiczną granicą.

Pierwszy z Polaków – Dawid Kubacki spisał się poprawnie, a 194,5 metra dało mu pewną kwalifikację do II serii. Chwilę po naszym reprezentancie świetnie poleciał Kanadyjczyk Mackenzie Boyd-Clowes, który objął prowadzenie dzięki uzyskaniu 205 metrów. Jego rezultat skłonił jury do obniżenia rozbiegu.

Płynność pierwszej serii znów została zakłócona przez wiatr przed próbą Krzysztofa Miętusa. Nasz skoczek musiał czekać około 5 minut. Nie zdeprymowało go to jednak i osiągnął 197,5 metra, wychodząc w tamtym momencie na czwarte miejsce. Trzecim, który poleciał ponad 200 m (konkretnie 203,5) był Norweg Anders Fannemel. Zaowocowało to kolejnym zmniejszeniem rozbiegu. Jako pierwszy musiał mierzyć się z nim Maciej Kot. Udało się chyba połowicznie, gdyż Maćkowi zdarzało się wcześniej skakać w Harrachovie sporo dalej niż osiągnięte 190 metrów.

Wspomniany Kanadyjczyk stracił prowadzenie dopiero po występie trzydziestego skoczka – Wolfganga Loitzla. Austriak skorzystał z silnego wiatru pod narty i doleciał aż do 212 metra. Przed czołową dziesiątką PŚ w lotach, trzeba było znów zmniejszyć belkę. Nie przeszkodziło to Janowi Maturze w osiągnięciu 206,5 metra i objęciu zdecydowanego prowadzenia. Zawiódł natomiast Piotr Żyła – 178,5 metra wystarczył jednak by zdobyć punkty PŚ.

Ogromne emocje towarzyszyły lotowi Juriego Tepesa. Słoweniec pofrunął na 220 metrów (5,5 m dalej niż rekord skoczki), ale nie ustał, gdyż spadał ze zbyt dużej wysokości. Nie popsuło to jednak jego humoru, mimo obniżonych not plasował się na czwartym miejscu (dziewiątym po wszystkich skokach). Po nim na belce miał zasiąść Kamil Stoch, ale co zrozumiałe jury musiało zastanowić się jak zareagować na tak odległe próby, dodatkowo w międzyczasie znów zerwał się wiatr. Po kilkunastu minutach oczekiwania zakopiańczyk ruszył do walki. Uzyskał 181,5 metra.

Andreas Stjernen został nowym liderem po skoku na 200 metrów. Minimalnie wyprzedził Jana Maturę (0,1 pkt). 195,5 metra wystarczyło Simonowi Ammannowi do wskoczenia na trzecią pozycję. Austriacki trener zdecydował się obniżyć rozbieg dla Gregora Schlierenzauera. Lider Pucharu Świata do objęcia prowadzenia potrzebował skoczyć zaledwie 188 metrów, uzyskał 5,5 m więcej. Skaczący po nim Robert Kranjec miał 197 metrów, ale przegrał ze Schlierim o 1,6 pkt.

Polacy po pierwszej serii zajmowali następujące miejsca – 12. Stoch, 15. Miętus, 19. Kot, 24. Żyła, 25. Kubacki.

Początek finałowej rozgrywki był bardzo słaby – nikt nawet nie zbliżył się do granicy 180 metra. W tej grupie był też Dawid Kubacki, który miał ogromne problemy tuż po wyjściu z progu i z trudem wylądował na 114.5 m. Spokojniejszy lot miał Piotr Żyła, ale 171,5 metra nie mogło zadowolić tego zawodnika. Lepiej wypadki Miętus i Kot, którzy przekroczyli 170 m (179 i 174,5). Dało im to ostatecznie miejsca czternaste i szesnaste.

Kamil Stoch uzyskał 187 metrów i poprawił się o trzy pozycje. Bardzo dobrze wypadł Peter Prevc, który dzięki lotowi na 194 m awansował do czołowej „piątki” i zakończył konkurs na piątym miejscu. Swoje wysokie miejsce poprawił jeszcze Jan Matura – wystarczyło mu do tego 183,5 metra. Czech pokonał Stjernena (187 m w teoretycznie lepszym wietrze).

Przed skokami Kranjca i Schlierenzauera znów trzeba było przeczekać silne podmuchy wiatru. Słoweniec za trzecim podejściem, w końcu dostał zielone światło. Odwdzięczył się najlepiej jak potrafił – lotem na 204,5 m przypieczętował miejsce na podium. Schlieri, który uzyskał 211 m, lądował bez telemarku i wygrał o zaledwie 0,3 pkt.

Wyniki:

1. Schlierenzauer
2. Kranjec
3. Matura
4. Stjernen
5. Prevc

9. Stoch
14. Miętus
16. Kot
22. Żyła
30. Kubacki

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.