Polska 10. w sztafecie mieszanej, złoto Norwegii

Norwegia zdobyła złoty medal w sztafecie mieszanej podczas Mistrzostw Świata w biathlonie, które rozpoczęły się w czeskim Novym Mescie. Polska zajęła niezłe, dziesiąte miejsce.

Jadąca na pierwszej zmianie Krystyna Pałka rozpoczęła rywalizację od jednego doładowania na strzelnicy i plasowała się w czubie stawki. Na drugie okrążenie ruszyła jako siódma, tuż przed próbą strzelecką w pozycji stojącej zajmowała już trzecią lokatę. Dzięki szybkiemu strąceniu pięciu krążków zdołała awansować jeszcze o jedno miejsce w górę. Przed nią była tylko utytułowana Norweżka Tora Berger, a tuż za plecami Pałki jechała Rosjanka Zajcewa. Ostatecznie Biało-Czerwone zmieniły jako trzecie – 20 sekund po Norwegii, 12 po Rosji i 15 przed Słowacją.

Magdalena Gwizdoń na pierwszym „kółku” nieco zmniejszyła swoje straty, ale potem zaprzepaściła ten dorobek na strzelnicy. Dwa dobierania sprawiły, że reprezentantka Polski spadła na czwarte miejsce (za Słowację) i traciła już ponad 30 sekund do liderującej Norweżki Solemdal. Podczas „stójki” Polka dobierała jeden nabój i wróciła na trzecie miejsce. Traciła 15 sekund do nowej liderki, Rosjanki Wiłuchiny, która skorzystała z dwóch niecelnych strzałów norweskiej biathlonistki.

Męska część rywalizacji rozpoczęła się od nieznacznego prowadzenia Rosji – 3 sekundy przed Norwegią i 6 przed Polską. W rywalizacji z Antonem Szipulinem i Tarjei Boe, Łukasz Szczurek nie miał wielkich szans, ale na pierwszym okrążeniu trzymał się dzielnie. Dał się wyprzedzić jedynie Francuzowi Boeufowi, ale jego strata do czołówki wzrosła zaledwie o sekundę. Na strzelaniu Polak był bezbłędny i awansował na trzecią pozycję, wyprzedzając Rosjanina Szipulina, który musiał dobierać trzy naboje. Podczas drugiej wizyty na strzelnicy Szczurek jeden raz dobierał, do tego zaczął słabnąć biegowo. W efekcie przekazał pałeczkę Krzysztofowi Pływaczykowi jako szósty, z minutową stratą do Norwegii. Drugą lokatę zajmowali w tym momencie Rosjanie, a trzecią Francuzi.

Emil Hegle Svendsen pewnie strącił pięć krążków w strzelaniu leżąc, na drugie miejsce awansował Martin Fourcade (20 sekund straty), a na trzecie Czech Ondrej Moravec. Rosjanin Małyszko musiał pokonywać jedną karną rundę i wypadł z podium. Krzysztof Pływaczyk był bezbłędny i wyjechał na siódmym miejscu. Ostatnia próba celności nie przyniosła zmiany kolejności na podium. Norweg i Francuz dobierali po jednym razie. Brązowy medal dla Czechów przypieczętował kapitalnym strzelaniem Moravec. Pływaczyk miał pewne kłopoty, ale uniknął karnej rundy. Na finałową rundę ruszył jako dziewiąty. Ostatecznie, ze stratą 1:53 finiszował na dziesiątym miejscu, co jest najlepszym od dłuższego czasu wynikiem polskiej sztafety mieszanej.

Norwegowie obronili tytuł w tej konkurencji, wywalczony przed rokiem w Ruhpolding.

Wyniki:

1. Norwegia (Berger, Solemdal, Boe, Svendsen)
2. Francja (Brunet, Dorin Habert, Boeuef, M. Fourcade) + 0:20
3. Czechy (Soukalova, Vitkova, Soukup, Moravec) + 0:32
4. Włochy + 0:58
5. Słowenia + 1:07
6. Rosja
7. Słowacja
8. USA
9. Ukraina
10. Polska (Pałka, Gwizdoń, Szczurek, Pływaczyk) + 1:53

***

Wszytko o MŚ >>

POWIEDZ O NAS ZNAJOMYM:

Powiedz o nas znajomym:
Tweet 20
Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.