MŚ w biathlonie: zapowiedź sprintu mężczyzn

Francuz Martin Fourcade będzie w sobotę bronił tytułu Mistrza Świata w biathlonowym sprincie. W rywalizacji na 10 km w Novym Mescie wystartuje czterech Polaków. Początek o 13:00.

Najważniejsze informacje:
  • Bieg na 10 km
  • Start indywidualny
  • Polacy na starcie: Kwak (20), Szczurek (81), Pływaczyk (87), Słonina (128)
  • M. Fourcade broni tytułu z 2011 roku

Francuz jest uznawany za głównego faworyta także tegorocznych mistrzostw, o czym przesądza jego równa forma od początku sezonu oraz prowadzenie w klasyfikacjach generalnej i sprinterskiej. Warto jednak pamiętać, że najkrótszy z biathlonowych biegów, był rozgrywany w trwającym Pucharze Świata sześciokrotnie i za każdym razem wygrywał go inny zawodnik. Wśród nich są Jean Philippe Leguellec, Andreas Birnbacher, Emil Hegle Svendsen, Dimitrij Małyszko, Anton Szipulin i właśnie Fourcade. Jeżeli chodzi o miejsca na podium, to liderami są Martin, Emil Hegle i reprezentant Słowenii Fak – stawali na „pudle” trzykrotnie.

Według wielu obserwatorów, podczas czwartkowej sztafety mieszanej, mieliśmy przedsmak tego, jak mogą wyglądać mistrzostwa w Novym Mescie. Na ostatniej zmianie Svendsen i Fourcade walczyli o złoty medal, na metę jako pierwszy wjechał Norweg, korzystający z przewagi wypracowanej przez resztę reprezentacji. Najszybszy czas biegowy zanotował jednak ten drugi. Od Svensena lepsi byli jeszcze Włoch Lukas Hofer i Czech Ondrej Moravec. Na reprezentanta gospodarzy należy zwrócić baczną uwagę nie tylko ze względu na to, że wystąpi przed własną publicznością. W ostatnim czasie notuje on wzrost formy, także strzeleckiej, co potwierdził bezbłędnymi próbami w czwartek.

Trzeba wziąć pod uwagę, że spośród 136 zgłoszonych zawodników, pewnie kilkunastu jest w stanie sięgnąć po medal. Zaliczyć do tego grona trzeba m.in. Andreasa Birnbacher (8 numer startowy), Antona Szipulina (17), Tarjei Boe (21), Marina Fourcada (28), Emila Svendsena (32), Dimitrija Małyszkę (48), Jakova Faka (53) i Ondreja Moravca (62). W biegu wystartuje także (z 58 numerem), weteran i legenda biathlonowych tras – Ole Einar Bjoerndalen.

Nie zabraknie Polaków i trzeba przyznać, że po raz pierwszy od wielu miesięcy, będziemy przyglądać się ich startom z większą uwagą. Po niezłych występach Łukasza Szczurka i Krzysztofa Pływaczyka w sztafecie mieszanej, liczymy że przynajmniej jeden z nich zdoła awansować do czołowej „60” i zdobyć prawo udziału w biegu pościgowym. Polacy pojadą z następującymi numerami: Adam Kwak – 20, Łukasz Szczurek – 81, Krzysztof Pływaczyk – 87 i Łukasz Słonina – 128.

Pierwszy biathlonista wyruszy na trasę punktualnie o 13:00, transmisję LIVE z zawodów przeprowadzą Eurosport oraz TVP Sport.

***

Wszystko o MŚ 2013 >>

POWIEDZ O NAS ZNAJOMYM:

Powiedz o nas znajomym:
Tweet 20
Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.