MŚ w biathlonie: sprint kobiet [zapowiedź]

W sobotę o 16:15 w Novym Mescie odbędzie się bieg sprinterski biathlonistek, którego stawką będą medale Mistrzostw Świata. Tytułu nie obroni Magdalena Neuner, która przed tym sezonem zakończyła sportową karierę. 

Najważniejsze informacje:
  • Nie startuje obrończyni tytułu Neuner
  • Brak zdecydowanej faworytki
  • 115 uczestniczek, w tym 4 Polki
  • Pałka (4 numer startowy), Gwizdoń (60), Nowakowska-Ziemniak (78), Hojnisz (105)

W walce o podium liczyć powinno się przynajmniej kilka zawodniczek. Tora Berger z Norwegii wygrała sześć startów w tym sezonie, ale tylko jeden z tych sukcesów zanotowała w sprincie – podczas pierwszego weekendu w Oestersund. Liderka PŚ prowadzi także w klasyfikacji sprinterskiej, ale ma ledwie 3 punkty przewagi nad Białorusinką Darią Domraczewą. Obie stawały na podium po trzy razy i to one, według większości ekspertów, stoczą bój o złoto. Plany może pokrzyżować im szalenie szybka, ale nieprzewidywalna na strzelnicy Miriam Goessner. Niemka wygrała w tym sezonie dwa sprinty, ale także dwukrotnie, nie była w stanie zdobyć w biegu na 7,5 km ani jednego punktu. Tak też było ostatnio w Anterselvie, gdzie finiszowała na zawstydzającym 62. miejscu.

Kaisa Makarainen z Finlandii nie zwyciężyła w tym sezonie w ani jednym sprincie, ale aż trzykrotnie była na podium, zarówno ona jak i Gabriela Soukalova z Czech, jest wstanie pokusić się o niespodziankę i zabranie faworytkom któregoś z medali. Na to samo liczy także doświadczona i bardzo stabilna Niemka Andrea Henkel. Groźna może być Francuzka Dorin Habert oraz Rosjanki.

Jeżeli chodzi o Polki, to największe nadzieje możemy wiązać prawdopodobnie z Magdaleną Gwizdoń, która biega na tyle szybko, by przy ewentualnym doskonałym strzelaniu, myśleć nawet o podium w tej wymagającej konkurencji. W sezonie 2012/13 jej najlepszym osiągnięciem na 7,5 km jest dwukrotne zajęcie szóstego miejsca (Hochfilzen i Pokljuka). Lokaty w czołowej dziesiątce mają też na koncie Krystyna Pałka (5. w Hochfilzen) oraz Weronika Nowakowska-Ziemniak (7. w Ruhpolding). Apetyty na sukces rozbudził dodatkowo start Pałki i Gwizdoń w sztafecie mieszanej. Obie pokazały tam bardzo dobre przygotowanie szybkościowe, a Pałka poparła to jeszcze szybkim i celnym strzelaniem.

Oprócz wspomnianej trójki, Polskę reprezentować będzie także, zbierająca doświadczenie Monika Hojnisz (105 numer startowy). Wcześniej pobiegną jej koleżanki – Pałka – jako czwarta, Gwizdoń – 60, Nowakowska-Ziemniak – 78. Medalowe faworytki rozpoczną zaś z następującymi numerami: Domraczewa – 8, Zajcewa – 10, Goessneer – 11, Henkel – 21, Wiłuchina – 24,  Makarainen – 33, Berger – 35, Soukalova – 54. Pełna lista startowa: Sprint K Nove Mesto

***

Początek biegu o 16:15, transmisje w TVP Sport oraz Eurosporcie.

***

Wszystko o MŚ w biathlonie >>

POWIEDZ O NAS ZNAJOMYM:

Powiedz o nas znajomym:
Tweet 20
Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.