Srebrny medal K. Pałki w biegu pościgowym!

Krystyna Pałka zajęła drugie miejsce w biegu pościgowym biathlonistek podczas Mistrzostw Świata w Novym Mescie. Polka przegrała tylko z liderką Pucharu Świata, Norweżką Torą Berger.

  • Pałka ze srebrnym medalem
  • Złoto dla Tory Berger
  • Triumfatorka sprintu Pidruszna tym razem trzecia
  • Dobre występy Gwizdoń, Hojnisz i Nowakowskiej
  • Najlepszy wynik w historii polskiego biathlonu pań

Pałka ruszyła na trasę biegu pościgowego ponad 30 sekund za triumfatorką sprintu, Ukrainką Oleną Pidruszną. Polka rozpoczęła rywalizację od dwóch czystych strzelań na leżąco. Dzięki temu dołączyła do czteroosobowej czołówki w której były Pidruszna, Zajcewa i Berger. Podczas trzeciej próby – już na stojąco, Pałka miała jedno pudło, ale i tak przesunęła się na drugie miejsce – tuż za Rosjankę Zajcewą, która strzelała identycznie. Ukrainka i Norweżka miały zaś po dwie karne rundy.

Na ostatnim strzelaniu trwała walka o złoto między Zajcewą i Pałką. Rosjanka strzelała wolniej i pomyliła się jeden raz. Krysia pewnie strącała kolejne krążki i wydawało się, że zostanie mistrzynią świata. Niestety ostatni nabój nie trafił do celu, co posłało Polkę na karne okrążenie. Wykorzystała to Beger, trafiając 5 na 5. Liderka PŚ zdążyła ruszyć na piąte okrążenie przed Pałką, Zajcewą i swoją rodaczką Flatland, która dołączyła do czołówki.

Berger szybko zwiększyła swoją przewagę nad pozostałymi biathlonistkami, ale za jej plecami trwała walka o resztę medali. W pewnym momencie nasza reprezentantka zaczęła słabnąć i tracić do Flatland i Zajcewej. Jakież zatem było zdziwienie obserwatorów, gdy zza jednego z ostatnich zakrętów wyłoniła się właśnie Pałka. Okazało się, że Norweżka upadła, próbując wyprzedzić Rosjankę. Biathlonistka ze wschodu także została wybita z rytmu. Skorzystała na tym Pałka, awansując na drugie miejsce oraz Pidruszna, która doszła do Zajcewej i stoczyła z nią zwycięską batalię o brąz.

Krystyna tak skomentowała to zdarzenie:

O mało co nie ucierpiałam na tej wywrotce. Jest mi bardzo przykro z ich powodu. Na szczęście udało mi się je ominąć. Nie zwalniałam tempa, bo wiedziałam, że za mną jest grono bardzo szybkich zawodniczek. – wypowiedź za portalem biathlon.pl

Nowa wicemistrzyni świata przyznała także, że medalu była pewna przed ostatnim strzelaniem i podjęła ryzyko, które omal nie zaowocowało złotym medalem.

Dobrze pojechały pozostałe Polki – 12. była Magdalena Gwizdoń, miejsce niżej uplasowała się Monika Hojnisz, a Weronika Nowakowska-Ziemniak finiszowała na 27. lokacie. Oprócz Gwizdoń, która utrzymała pozycję startową, wszystkie Biało-Czerwone poprawiły dziś swoje pierwotne miejsca.

Medal Krystyny Pałki jest pierwszym w historii żeńskiego biathlonu w Polsce.

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.