Hvala wygrywa w Klingenthal, Żyła szósty!

Słoweniec Jaka Hvala wygrał konkurs PŚ w skokach w Klingenthal. Szóste miejsce zajął Piotr Żyła, a dziewiąty był Kamil Stoch.

  • Świetny skok Miętusa w I serii – 145 m
  • Żyła na szóstym miejscu
  • Dziewiąta lokata Stocha
  • Dyskwalifikacja Stocha
  • Dobre miejsca Miętusa i Kota
  • Schlierenzauer tym razem trzeci
  • Pierwsza w karierze wygrana Hvali

Drugi konkurs tegorocznego FIS Team-Tour toczył się w zmiennym wietrze, czyli warunkach, do jakich ostatnio wszyscy zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Na szczęście dla atrakcyjności zawodów, większość uczestników oddawała swoje próby przy podmuchach pod narty, dzięki czemu można było podziwiać kilka dalekich skoków.

Co najważniejsze dla nas, najdalszy w pierwszej serii skok oddał Krzysztof Miętus. Polak wykorzystał sprzyjające warunki (-18 pkt za wiatr) i omal nie pobił rekordu skoczni w Klingenthal. 145 metrów dało mu ostatecznie siódmą pozycję na półmetku rywalizacji. O dwa miejsca wyżej był Piotr Żyła, który w trudniejszych okolicznościach poszybował na 135 m. Sympatyczny skoczek z Cieszyna włączył się dzięki temu do walki nawet o wygraną w konkursie, gdyż do prowadzącego Jaki Hvali (142,5 m) tracił zaledwie 2,3 pkt. Drugie miejsce (0,7 pkt) za Słoweńcem zajmował Gregor Schlierenzauer (136 m), a trzeci, ze stratą 1,2 pkt do lidera, był Taku Takeuchi (133,5 m). Żyłę wyprzedzał jeszcze Simon Ammann (137,5 m).

Najsłabiej z Polaków wypadł Dawid Kubacki, który zajął pechowe 31. miejsce i pożegnał się z zawodami. Na 18. miejscu plasował się Kamil Stoch (125,5 m), a trzynasty był Maciej Kot (129 m).

W finałowej serii znacząco poprawił się Kamil Stoch. Skacząc w kiepskich warunkach, uzyskał 131 metrów i awansował na dziewiąte miejsce. Jedną lokatę stracił natomiast Maciej Kot (124 m), który skakał już w grupie tych, którzy mieli wiatr w plecy. Z pierwszej dziesiątki wypadł Krzysztof Miętus, ale dwunaste miejsce po skoku na 121,5 metra, wstydu mu nie przynosi.

Dobrą próbę miał Piotr Żyła (128,5 m) i wydawało się, że przynajmniej utrzyma swoją wysoką  pozycję. Niestety Polak otrzymał niższe noty i minimalnie – o 0,3 pkt przegrał z Andersem Jacobsenem. Mimo tego, Piotrek wydawał się zadowolony z szóstego miejsca.

Piękną walkę o wygraną stoczyli Takeuchi, Schlierenzauer i Hvala. Austriak niespodziewanie przegrał z Japończykiem o 1,5 pkt, choć oddał dalszy skok. Zdecydowały o odjęte punkty, za minimalnie korzystny wiatr. Pogodził ich jednak Jaka Hvala. Mistrz Świata juniorów potwierdził świetną dyspozycję i skokiem na 133 m zapewnił sobie pierwszą wygraną w karierze.

Wyniki:

1. Hvala
2. Takeuchi
3. Schlierenzauer
4. Ammann
5. Jacobsen
6. Żyła

9. Stoch
11. Miętus
13. Kot
30. Stoch
31. Kubacki

Uwaga: Stocha zdyskwalifikowano za nieprzepisowy kombinezon w drugiej serii. W związku z tym został przesunięty na 30. miejsce.

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.