Dziś w Novym Mescie bieg pań na 15 km

Po kapitalnym starcie w biegu pościgowym, Krystyna Pałka dostanie dziś kolejną szansę postraszenia biathlonowych gwiazd i być może wywalczenia drugiego medalu Mistrzostw Świata. O 17:15 w Novym Mescie odbędzie się bieg indywidualny na 15 km. Oprócz Pałki zobaczymy w nim jeszcze cztery Polki.


Podstawowe zasady biegu indywidualnego:

  • start indywidualny (co 30 sekund)
  • Cztery strzelania
  • każde pudło na strzelnicy to jedna karna minuta doliczona do czasu

Na poprzednich mistrzostwach i igrzyskach:

Wywalczony przez Krystynę Pałkę srebrny medal w biegu pościgowym rozbudził apetyty polskich kibiców na świetne miejsca naszych biathlonistek. Znając realia, transmisja z dzisiejszego biegu indywidualnego będzie jedną z najchętniej oglądanych biathlonowych relacji w historii. Musimy jednak pamiętać, że czołówka w biathlonie jest bardzo wyrównana i szeroka, a w walce o medale będzie liczyć się za pewne kilkanaście uczestniczek. Ponadto, bieg indywidualny jest dość specyficzny, a dodawanie do czasu jednej minuty za każdy niecelny strzał, premiuje zawodniczki lepiej strzelające. W związku z tym konkurencja ta jest podatna na sensacje, choćby takie jak wicemistrzostwo olimpijskie w Vancouver wywalczone przez Kazaszkę Jelenę Chrustaliewą. Blisko podium były wówczas też dwie Polki – Weronika Nowakowska zajęła piąte, a Agnieszka Cyl siódme miejsce. Podczas poprzednich mistrzostw w Ruhpolding po złoto sięgnęła Tora Berger, a pozostałe krążki przypadł Francuzce Marie Brunet oraz Szwedce Helenie Ekholm. Norweżka jest także mistrzynią olimpijską, dzięki wygraniu wspomnianego biegu w Vancouver.

Faworytki:

Berger jest bez wątpienia kandydatką numer jeden do kolejnego triumfu. W tym sezonie Pucharu Świata to właśnie ona wygrała jedyny jak do tej pory bieg indywidualny. Za jej plecami uplasowały się wtedy Daria Domraczewa i Jekaterina Glazyrnia. Krystyna Pałka finiszowała na siódmej pozycji. W poprzednim sezonie, spośród aktywnych biathlonistek, najwyżej w klasyfikacji biegu na 15 km była Finka Kaisa Makarakinen (drugie miejsce). Specyfika dzisiejszej konkurencji nakazuje upatrywać faworytek w zawodniczkach świetnie strzelających. Jeżeli ta zasada znajdzie potwierdzenie, to na podium powinna stanąć Francuzka Brunet, która ma w tym sezonie kapitalną skuteczność 94 procent. W 246 próbach pomyliła się zaledwie 14 razy. Nieco gorsza jest Ukrainka Skardino, ale jej dyspozycja biegowa w Novym Mescie jest jak na razie słabiutka. Za nimi jest ogromna grupa pań, które trafiły 88-87% swoich strzałów. Wśród nich są m.in. Berger, Pidruszna, Soukalova, Zajcewa i kilka innych. Krystyna Pałka strąciła do tej pory 86% tarcz, do których celowała. Wynik ten, przy całkiem przyzwoitej formie biegowej Polki, stawia ją w gronie 15-20 osób, zdolnych by wejść na podium. Oczywiście nie wolno skreślać klasycznych „biegaczek” – Miriam Goessner, Anastazja Kuzmina, Kaisa Makarainen czy Daria Domraczewa miewają dni, w których strzelają dobrze, a wtedy na tak długim dystansie, zyskują sporą przewagę nad wolniejszym rywalkami. Nie pokusimy się o wytypowanie podium środowej rywalizacji, gdyż jest to niesamowicie trudne.

Polki:

Reprezentować będą nas cztery Biało-Czerwone. Do biegu wyznaczona została Agnieszka Cyl, która do Novego Mesta przyjechała w poniedziałek, na miejsce Pauliny Bobak (wróciła do kraju z powodów osobistych). Agnieszka pobiegnie z 28. numerem startowym. Jako 42. na trasę wyruszy Magdalena Gwizdoń, 78. numer przypadł Krystynie Pałce, 106. Weronice Nowakowskiej-Ziemniak.

Lista startowa:

Pałka i Gwizdoń będą startować w grupie skupiającej najwięcej faworytek. Większość z nich ma numery między 30 a 95. Wyjątkiem jest Kaisa Makarainen, która pobiegnie jako trzynasta.

Pełna lista startowa: bieg na 15 km >>

***

Początek biegu o 17:15, transmisja w Eurosporcie oraz TVP Sport.

***

Wszystko o MŚ w biathlonie >>

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.