Zapowiedź sztafety kobiet na MŚ w biathlonie

W piątek o 17:15 na Mistrzostwach Świata w Novym Mescie zostanie rozegrana sztafeta kobiet z udziałem reprezentacji Polski.

W biegu rozstawnym 4×6 km wystartuje 25 reprezentacji. Polki pojadą z numerem szóstym. W składzie nie ma niespodzianek – na pierwszej zmianie wystąpi Krystyna Pałka, która pałeczkę przekaże Magdalenie Gwizdoń, na trzecim odcinku zobaczymy Monikę Hojnisz, a kończyć będzie Weronika Nowakowska-Ziemniak.

Pełna lista startowa

Analizując potencjał kadrowy poszczególnych reprezentacji, trzeba zauważyć że około 10 drużyn jest w stanie, przy dobrym dniu, powalczyć o podium. Norweżki mają w składzie niezastąpioną Torę Berger, Ann Kristin Flatland oraz Synnoeve Solemdal. Wszystkie trzy mają dobre mistrzostwa i zakwalifikowały się do niedzielnego biegu masowego, dla najlepszej „30” światowego czempionatu. Na pierwszym odcinku pobiegnie u nich jednak Hilde Fenne, która w biegu indywidualnym zajęła 77. miejsce. Bardzo groźne będą Ukrainki, mające aż trzy medalistki tych mistrzostw – Olenę Pidhruszną oraz siostry Semerenko. W niezłej formie jest też Julia Dyzma, która zajęła 13. miejsce na 15 km, a i tak była najsłabszą reprezentantką Ukrainy w tamtym biegu. Bardzo wyrównaną ekipą dysponują Rosjanki. Glazyryna, Zajcewa, Szumiłowa i Wiłuchina nie zdobyły żadnego medalu indywidualnego w Novym Mesice, ale  prezentowały niezłą formę.

Oprócz wymienionych wyżej sztafet, warto też zwrócić uwagę na Czeszki, Francuzki czy Niemki. Fakt, że wszystkie cztery Polki zdają się być w dobrej formie, upoważnia nas do zaliczania Biało-Czerwonych do tego szerokiego grona faworyzowanych ekip. Nie można jednak przesadzać z optymizmem – koniec końców i tak zdecyduje dyspozycja dnia.

W tym sezonie sztafetę rozgrywano czterokrotnie. Pierwszą w Hochfilzen wygrała Norwegia przed Ukrainą. Polki zajęły szóste miejsce, co było przyjęte jako rozczarowanie. W Oberhofie było jeszcze gorzej – siódma lokata, pomimo tego, że na półmetku polska drużyna prowadziła. Triumfowały Ukrainki. W Ruhpolding znów najlepsza okazała się Norwegia, Polska, w eksperymentalnym składzie (bez Magdaleny Gwizdoń) zawiodła i zajęła 10. pozycję. Optymizmem może napawać natomiast przebieg ostatniego biegu sztafetowego, rozegranego w Anterselvie. Co prawda nasza drużyna zajęła szóste miejsce, ale właściwie do ostatniego strzelania miała wielkie szanse na podium. Wygrały Niemki. W klasyfikacji generalnej PŚ sztafet Norwegia nieznacznie prowadzi przed Rosją. Polska jest na szóstym miejscu.

***

Wszystko o MŚ w Novym Mesice >>

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.