Freitag najlepszy w Oberstdorfie

Richard Freitag wygrał konkurs lotów narciarskich w Oberstdorfie. Najlepszy z Polaków – Krzysztof Biegun zajął 30. miejsce.

Konkurs skokiem na 158,5 metra otworzył Bartłomiej Kłusek. Dla młodego Polaka był to rekord życiowy. Był to najgorszy skok tego dnia.  Niewiele lepiej wypadł Jan Ziobro – 169 metrów pozwoliło mu na wyprzedzenie zaledwie jednego skoczka – swojego reprezentacyjnego kolegi. Na domiar złego, po mierzeniu okazało się, że kombinezon Ziobry był nieprzepisowy i zawodnika zdyskwalifikowano.

177 metrów Klemensa Murańki także było zbyt mizerną odległością, by myśleć o punktach Pucharu Świata. Klimek zajął 33. lokatę. Najlepiej z Polaków wypadł Krzysztof Biegun, który uzyskując 180 m ustanowił swój rekord życiowy i po kilkunastu minutach mógł świętować pierwsze w karierze punkty Pucharu Świata. Na półmetku zajmował 29. miejsce.

Pierwszym zawodnikiem, który przekroczył 200 metrów był Japończyk Daiki Ito. Filigranowy skoczek z Azji skakał z 12. numerem startowym i osiągnął 203 metry. Kilka chwil potem na prowadzeniu zluzował go jednak Władimir Zografski. Bułgar poprawił wynik Ito o  100 centymetrów. Na pozycji lidera Zografski utrzymał się przez dobre kilka minut – wyprzedził go dopiero Tom Hilde (206 m). Po minucie kolejnym liderem został natomiast Richard Freitag – 209 metrów. Jak się okazało, próba Niemca była najdalszą w pierwszej serii zapewniła mu prowadzenie na półmetku. Za jego plecami uplasowali się Prevc (206,5 m), Stjernen (205,5 m), Schlierenzauer (204 m ), Jacobsen (203,5 m) i Hilde. Różnica między liderem, a szóstym zawodnikiem wynosiła jednak zaledwie 5,1 pkt.

Na uwagę w pierwszej serii zasłużył Estończyk Karel Nurmsalu, który uzyskał 196 metrów i podobnie jak Biegun, zagwarantował sobie pierwszy w życiu awans do drugiej serii konkursu PŚ.

W finałowej serii Biegun skoczył 172 m i spadł na 30. lokatę. Walka o miejsca w czołowej szóstce była pasjonująca. Z 10. na 5. lokatę wskoczył Daiki Ito (209 m). Dwa miejsca niżej skończył Robert Kranjec (212 m). Na życzenie trenera, Gregor Schlierenzauer skakał z belki obniżonej o 2 stanowiska. Pozwoliło mu to, skokiem na 206 m, awansować na trzecie miejsce.

Andreas Stjernen uzyskał 212 m i wyprzedził Austriaka o 0,5 pkt. Norweg musiał jednak uznać wyższość Freitaga (206,5 m), który miał rozbieg skrócony o jedno stanowisko. Niemiec triumfował o 0,3 pkt.

Była to druga w karierze wygrana Freitaga w zawodach Pucharu Świata. W klasyfikacji generalnej, na prowadzeniu umocnił się  Gregor Schlierenzauer.

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.