Norwegia ze złotem w męskiej sztafecie

Sztafeta Norwegii zdobyła złoty medal Mistrzostw Świata w biathlonie, które rozgrywane są w Novym Mescie. Drugie miejsce zajęli Francuzi, a trzecie przypadło Niemcom. Polacy zajęli 28. miejsce w stawce 29 drużyn.

Ze startem Biało-Czerwonych nie wiązaliśmy wielkich nadziei, ale katastrofy jaką była pierwsza zmiana, nie spodziewał się chyba nikt. Łukasz Szczurek ukończył ją na ostatnim – 29. miejscu, tracąc ponad 2 i pół minuty do liderujących Niemców. Polak biegał aż trzy karne rundy po drugim strzelaniu. Na czele, w odstępie 6 sekund, jechało pięć drużyn. Niemcy, których reprezentował bezbłędny Simon Schemp prowadziły przed Czechami (Slesingr), Rosją (Szipulin), Norwegią (Bjoerndalen) i Austrią (Eder).

Na pierwszym strzelaniu podczas drugiej zmiany z czołówki odpadł Czech Ondrej Moravec, który dobierał dwa naboje. Czołowa czwórka strzelała bezbłędnie. Adam Kwak dobierał dwukrotnie i nie zdołał przesunąć nas choćby jedno miejsce wyżej. Podczas próby w „stójce” Norweg L’Abee-Lund i Niemiec Birnbacher, dzięki stuprocentowej skuteczności, osiągnęli przewagę ponad 10 sekund nad Rosjaninem Ustiugowem i 20 sekund nad Austriakiem Mesotitchem. Adam Kwak znów dobierał dwukrotnie, co prawda wyprzedził Hiszpana, ale do jadącego na 27. miejscu Serba tracił już prawie pół minuty.

Na trzeci odcinek niemal równo ruszyli Tarjei Boe i Arnd Peiffer. Polacy zmienili jako przedostatni – ponad pięć minut po liderach. Jeszcze przed pierwszą wizytą na strzelnicy do prowadzącej dwójki dołączył Rosjanin Garaniczew. Po strzelaniu leżąc – na czele wciąż byli Niemcy, którzy do tego momentu nie pomylili się ani razu (skuteczność 25/25). Ze wspomnianej trójki jedynie Boe musiał raz przeładować i stracił niecałe 5 sekund. Krzysztof Pływaczyk (5/5) przesunął naszą drużynę na 27. miejsce. Po strzelaniu stojącym na prowadzenie wysunął się Boe, który strącił 5 krążków 8 sekund szybciej niż jego rywal z Niemiec (także bezbłędny). Pogubił się kompletnie Rosjanin – dwie karne rundy zepchnęły go na piąte miejsce. Jako trzeci jechali wówczas Austriacy, ale ich strata wynosiła 46 sekund. Polacy wciąż utrzymywali się na 27. pozycji, ale niezłe strzelanie Pływaczyka (jedno doładowanie) zbliżyło nas na pół minuty do Litwinów.

Emil Hegle Svendsen wyruszył na decydującą zmianę 15 sekund przed Niemcem Erkiem Lesserem. Szybkość Norwega spowodowała, że przed pierwszą wizytą na strzelnicy miał on już ponad 20 sekund zapasu. Obaj panowie pokazali doskonałą celność i przed drugą rundą dzieliło ich 18 sekund. Niemcy pozostawali bezbłędni. Pojedynek o trzecie miejsce mieli stoczyć Francuzi, Austriacy i Rosjanie. Na tym etapie Dominik Landertinger wyprzedzał Martina Fourcede’a o ponad sześć sekund. Łukasz Słonina zdołał wyprzedzić Litwina i awansować na 25. miejsce.

Svendsen zdołał zakończyć swoje drugie strzelanie (1 przeładowanie) nim Niemiec wystrzelił pierwszy pocisk. Zestresowany Lesser kompletnie się pogubił i musiał biegać dwie karne rundy. Po ich zakończeniu miał tylko 13 sekund zapasu nad Rosjaninem Małyszką i 18 nad Maritnem Fourcadem. Norweg spokojnie dowiózł złoto do mety, a Lesser przegrał srebro z błyskawicznym Fourcadem. Rosjanie ukończyli bieg na czwartym miejscu.

Na ostatnim strzelaniu Łukasz Słonina zafundował sobie jeszcze jedną karną rundę i Polacy wrócili na przedostatnie miejsce.

Wyniki:

  1. Norwegia
  2. Francja + 1:13
  3. Niemcy + 1:18
  4. Rosja + 1:24
  5. Austria + 1:39
  6. Czechy
  7. Włochy
  8. Kanada
  9. Bułgaria
  10. Słowacja


28. Polska

***

MŚ w Novym Mesice >>

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.