Zapowiedź biegu na 10 km tech. dowolną w Davos

W niedzielę o 10:50 odbędzie się ostatni przed Mistrzostwami Świata bieg, zaliczany do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Justyna Kowalczyk będzie rywalizować z Marit Bjoergen i innymi narciarkami na dziesięciokilometrowej trasie w Davos. 

  • Ostatni bieg przed Mistrzostwami Świata
  • Bieg indywidualny – start co 30 sekund
  • Marit Bjoergen startuje o 11:19 i 30 sek
  • Justyna Kowalczyk rusza o 11:22 i 30 sek

W sobotę w Davos rozegrano sprint techniką klasyczną, podczas którego doszło do sytuacji bezprecedensowej w sezonie 2012/13 –  Marit Bjoergen wreszcie znalazła pogromczynię. Była nią, kapitalnie dysponowana Justyna Kowalczyk, która okazała się najszybsza w każdym ze swoich biegów. Taki triumf może dać Polce wielkiego „mentalnego kopa” przed nadchodzącymi mistrzostwami świata w Val di Fiemme. Co prawda Kowalczyk zwyciężyła w tegorocznym Tour de Ski i jest zdecydowaną liderką PŚ, ale wszystkie te sukcesy osiągnęła pod nieobecność Norweżki. Gdy tylko Bjoergen pojawiała się na starcie, to sytuacja się odwracała i to ona zaczynała dominować nad resztą stawki. Tak było do soboty, a zaskakujący przebieg rywalizacji sprinterskiej sprawia, że z jeszcze większą uwagą trzeba przyglądać się niedzielnym zawodom na 10 km techniką dowolną.

16 lutego 2013 najlepsze narciarki klasyczne świata będą rywalizować w „czasówce”. Na trudną trasę w Davos startować będą w 30-sekundowych odstępach. Jako ostatnia wystartuje Polka, gdyż jest posiadaczką plastronu liderki Pucharu Świata. Moment ten nastąpi punktualnie o 11:22 i 30 sekund. Równe trzy minuty wcześniej pobiegnie Marit Bjoergen. Pełna lista startowa znajduje się TUTAJ.

Podczas biegu każda zawodniczka dwukrotnie pokona pętlę o długości 5 km. Oto jej profil:

Jak widać na załączonym profilu – praktycznie w połowie okrążenia usytuowany jest najwyższy punkt, na jaki wjadą uczestniczki. Potem, niemalże do mety okrążenia, a następnie całego biegu, będą musiały wykazać się umiejętnością zjeżdżania.

W tym sezonie identyczna rywalizacja odbyła się tylko jeden raz – na inaugurację w Gaelivarre. Triumfowała oczywiście Bjoergen, a Justyna Kowalczyk zajęła odległe 27. miejsce. Jak wiemy, wyniku tego nie należy brać zbyt poważnie, gdyż Polka była wówczas tuż po ciężkich treningach. 10 km techniką dowolną jest jednym z dystansów, na którym zostaną  rozdane medale MŚ w Val di Fiemme.

Początek walki o punkty PŚ zaplanowano na 10:50, transmisję przeprowadzą Eurosport i TVP 2.

***

Puchar Świata w biegach narciarskich >>

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.