Boe mistrzem świata w biegu masowym

Norweg Tarjei Boe wygrał w Novym Mescie bieg masowy na 15 km – ostatnią konkurencję Mistrzostw Świata w biathlonie. Srebrny medal wywalczył Anton Szipulin z Rosji, a brąz rodak Boe – Emil Hegle Svendsen.

Ostatni bieg tegorocznych mistrzostw był pięknym widowiskiem. Właściwie do ostatniego kilometra nie wiadomo było kto sięgnie po medale. Pierwsze dwa strzelania wypadły właściwie „na remis”. Dość powiedzieć, że na półmetku rywalizacji w 20 sekundach mieściło się 18 biathlonistów. Stawce przewodził rewelacyjny Norweg L’Abee-Lund, a za jego plecami jechało jeszcze dziewięciu bezbłędnych  na strzelnicy (10 na 10) panów. Co ciekawe , wielcy faworyci – Emil Hegle Svendsen i Martin Fourcade mieli po jednej karnej rundzie i zajmowali miejsca 18. i 19.

Trzecie strzelanie było bardziej selektywne, ale wciąż nie wyłoniło wyraźnego lidera – prowadzącego M. Fourcede od szóstego Svendsena dzieliło zaledwie siedem sekund. Na ostatnią próbę strzelecką jako pierwszy wjechał lider Pucharu Świata, ale Amerykanin Bailey, Norwegowie Boe i Svendsen, Niemcy Birnbacher i Lesser oraz Szwed Ferry mieli minimalne straty. Fourcade pomylił się jeden raz czym zaprzepaścił szansę na złoty medal. Wyprzedziła go cała grupa uczestników, którzy strącili wszystkie krążki. Francuz ostatecznie ukończył bieg na 10. pozycji.

Ostatnią rundę jako pierwszy rozpoczął Tarjei Boe, mający tego dnia stuprocentową skuteczność w strzelaniu. Cztery sekund za jego plecami jechali jednak Anton Szipulin oraz Emil Hegle Svendsen, więc można było przypuszczać, że Boe nie dowiezie złota do mety. 25-letni zawodnik odparł jednak szaleńczy atak sławniejszego rodaka i samotnie przekroczył linię mety. Svendsen swoją szarżę przypłacił srebrem, gdyż na ostatnim kilometrze, właściwie bez walki, dał się wyprzedzić Szipulinowi. Dalsze lokaty przypadły Ondrejowi Moravcowi i Erikowi Lesserowi.

Boe sięgnął po swój drugi w karierze indywidualny tytuł mistrza świata. Był to jednocześnie ósmy złoty krążek dla Norwegii podczas mistrzostw w Novym Mescie. Skandynawowie zdecydowanie wygrali klasyfikację medalową mistrzostw.

Wyniki:

1. Boe
2. Szupulin + 0:04
3. Svendsen + 0:07
4. Moravec + 0:10
5. Lesser  + 0:13

***

MŚ w Novym Mescie >>

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.