Val di Fiemme: zapowiedź sprintów techniką klasyczną

Pierwsze komplety medali podczas Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym Val di Fiemme 2013 zostaną rozdane w sprincie techniką klasyczną. Początek kwalifikacji w czwartek o 10:45, finały rozpoczną się dwie godziny później.

Gdyby sugerować się tylko i wyłącznie wynikami sobotniego sprintu techniką klasyczną w Davos, Justyna Kowalczyk powinna być główną faworytką rywalizacji kobiet. W Szwajcarii Polka zaprezentowała doskonałą formę i pokonała wszystkie rywalki, w tym – po raz pierwszy w sezonie, Norweżkę Marit Bjoergen.

Trzeba jednak pamiętać, że trasa w Val di Fiemme jest mniej zróżnicowana, niż ta w Davos, która pełna jest podbiegów, zjazdów i trudnych technicznie zakrętów. We Włoszech „groźnie” wygląda to tylko na załączonym przez FIS profilu. W rzeczywistości podbieg na 1,2 km pętli nie jest taki straszny – różnica poziomów na najdłuższym i praktycznie jedynym podjeździe to 23 metry.

Dla Polki trasa jest zbyt łatwa, co nie znaczy, że nie będzie ona walczyć. Lista groźnych rywalek jest jednak bardzo duża – mimo ostatnich kłopotów, jedną z głównych faworytek jest z pewnością Marit Bjoergen. Coraz więcej mówi się o szansach Mony-Lisy Malvalehto. Finka wygrała w tym sezonie już jeden sprint klasykiem – podczas Puchar Świata w Libercu. Kowalczyk finiszowała wówczas za jej plecami. W gronie potencjalnych finalistek wymienia się także Norweżkę Maikken Christofersen Fallę oraz inną narciarkę z Finlandii – Anne Kylloenen. Z racji tego, że bieg odbędzie się techniką klasyczną, mniejsze nadzieje na sukces ma specjalistka od najkrótszych dystansów – Amerykanka Kikkan Randal.

Tytułu mistrzyni świata z Oslo bronić będzie Marit Bjoergen, wówczas bieg rozgrywano jednak techniką dowolną. Justyna Kowalczyk była piąta.

***

W rywalizacji mężczyzn faworyta wskazać jeszcze trudniej – najwięcej mówi się o szansach Nikity Kriukowa z Rosji i Szweda Emila Joenssona. Nieco niżej oceniani są Aleksander Poltaranin z Kazachstanu oraz Peter Northug. Panowie pobiegną na trasie dłuższej o prawie 300 metrów niż kobiet.

***

Początek kwalifikacji o 10:45, finały od 12:45. Transmisje w TVP Sport, TVP 2 oraz Eurosporcie. Relacja LIVE na PubSport.pl od 10:40 i 12:40.

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.