Val di Fiemme 2013: Upadek Justyny, złoto Marit Bjoergen

Justyna Kowalczyk zajęła szóste miejsce w sprincie techniką klasyczną podczas MŚ w Val di Fiemme. Polka straciła szanse na medal po kolizji z jedną z rywalek i upadku na początku biegu finałowego. Złoto dla Marit Bjoergen.

Justyna Kowalczyk, która była druga w porannych eliminacjach spokojnie przebrnęła przez swój bieg ćwierćfinałowy. Polka prowadziła praktycznie od startu do mety, a kroku dotrzymała jej jedynie Szwedka Ingemarsdotter. Pozostałe panie zostały daleko w tyle i nie włączyły się do walki o awans. Kowalczyk, mimo że przed metą wyraźnie zwolniła, uzyskała najlepszy czas rundy ćwierćfinałowej.

Pozostałymi narciarkami, które uzyskały przepustkę do półfinału były: Denise Herrmann (GER), Mona-Lisa Malvalehto (FIN), Marit Bjoergen (NOR), Charlotte Kalla (SWE), Stina Nilsson (SWE),  Katja Visnar (SLO), Alena Prochazkowa (SVK), Nicole Fessel (GER), Maikken Falla (NOR) i Kerttu Niskanen (FIN).

Justyna trafiła do drugiego półfinału, w którym musiała rywalizować z Ingemarsdotter, Niskanen, Fessel, Prochazkową oraz Nilsson. Pierwszy bieg spokojnie wygrała Bjoergen, poprawiając czas Kowalczyk z ćwierćfinału. Za plecami Marit dojechała jej rodaczka Falla, a trzecia była Katja Visnar. Czwarte miejsce zajęte przez Monę-Lisę Malvalehto zamknęło jej drogę do ścisłego finału.

W biegu z udziałem reprezentantki Polski mieliśmy powtórkę z pierwszej rundy. Od startu do mety prowadziły Kowalczyk i Ingemarsdotter. W takiej też kolejności dobiegły do mety. Czas Justyny był… o 0.1 sekundy lepszy niż ten uzyskany przez Bjoergen. Kwalifikację wywalczyła jeszcze, jako „szczęśliwa przegrana”, druga ze Szwedek – Stina Nilsson.

Niestety już na początku finału Szwedka Nilsson lekko zaczepiła Justynę Kowalczyk – Polka upadła i straciła szanse na złoto. Finiszowała na szóstym miejscu. Złoto dość łatwo wygrała Bjoergen, której kroku dotrzymywała tylko Ingemarsdotter. Szwedka została wicemistrzynią, brąz przypadł Falli.

Po biegu Kowalczyk była smutna, ale nie szukała winnych wśród innych osób. Jednocześnie podziękowała serwismanom za świetne przygotowanie nart i obiecała walkę o medale w kolejnych dniach.

Wyniki (PDF)

***

W rywalizacji mężczyzn do finału przedarli się Nikita Kriukowa (RUS), Emil Joensson (SWE), Petter Northug (NOR), Eirik Brandsdall (NOR), Alex Harvey (CAN) i Paal Goldberg (NOR). Najlepszy okazał się ten pierwszy – mistrz olimpijski z Vancouver.

Kriukow wygrał po ładnym finiszu, w którym uczestniczyli jeszcze Northug (ostatecznie drugi) i Joensson. Szwed nie wytrzymał tempa, które wcześniej narzucił i w końcówce dał się nawet wyprzedzić Kanadyjczykowi Harveyowi, przez co stracił brązowy medal.

Wyniki (PDF)

Upadek Justyny:

fot. na stronie głównej: Newspower Canon

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.