Lamy-Chappuis mistrzem świata w kombinacji

Francuz Jason Lamy-Chappuis został mistrzem świata w kombinacji norweskiej. W rywalizacji techniką Gundersena (skok na skoczni HS106 i bieg na 10 km) okazał się on lepszy od Austriaka Mario Stechera i Niemca Bjoerna Kircheisena.

Po skokach prowadził Norweg Haavard Klemersen, który miał 16 sekund przewagi nad Mario Stecherem i 17 sekund nad Christophem Bielerem. Austriacy szybko zniwelowali ten dystans i już po pięciu minutach dogonili uciekającego Norwega. Po pokonaniu 2,5 km liderował Stecher przed Bielerem, Klemetrsen trzymał się za ich plecami. Grupę pościgową prowadził lider PŚ – Niemiec Erick Frenzel, który zdołał zniwelować połowę z początkowych 41 sekund straty. W szybkim tempie zbliżali się także inni faworyci – Magnus Moan oraz Jason Lamy-Chappuis (strata 1:13).

Po 5 km liderem był już  Taihei Japończyk Kato, który wraz ze Słoweńcem Jelenką i Frenzelem doszli do prowadzącej trójki. Utworzona w ten sposób grupa sześciu kombinatorów miała około pół minuty przewagi nad czwórką, w której tempo nadawał Francuz Lamy-Chappuis. Towarzyszyli mu Niemiec Bjoern Kircheisen, Japończyk Akihito Watabe i wspomniany już Moan. 3,7 km przed metą pościg, tracił do ucieczki już tylko niewiele ponad 10 sekund.

Krótko potem na czele widzieliśmy już niesamowitego Lamy-Chappuis, który doprowadził do połączenia obu grupek. Tempa narzucanego przez Francuza i dwóch Niemców, nie wytrzymali Watabe i Moan, w związku z czym ostatnie okrążenie (2,5 km) na prowadzeniu rozpoczęła gromada ośmiu biegaczy.

Wkrótce w czołówce zrobiło się jeszcze luźniej – w grze o medale, na 1,2 km przed metą, liczyli się już tylko Kricheisen, Frenzel, Chappuis, Bieler i Klemetsen. Najlepszy na skoczni Norweg, nadzwyczaj dobrze znosił trudy biegu, ale ostatecznie nie wziął udziału w finiszu na stadionie i spokojnie dobiegł na piątej pozycji.

Około 200 metrów przed metą do ataku ruszył broniący tytułu Frenzel, który szybko został skontrowany przez Francuza. Na ostatniej prostej panowie stoczyli kapitalny pojedynek, z którego obronną ręką wyszedł Lammy-Chappuis. O pozostałych miejscach zdecydował fotofinisz – ostatecznie srebro przypadło Stecherowi, a brąz Kircheisenowi.

Zdjęcie z fotofiniszu:

fot. Newspower Canon/fiemme2013.com

27-letni Chappuis wywalczył swój drugi w karierze złoty medal Mistrzostw Świata. Wcześnie zwyciężał w 2009 roku w Libercu.

Polacy nie startowali.

Val di Fiemme 2013: Kombinacja norweska Gundersen HS 106 – oficjalne wyniki

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.