Zapowiedź biegu łączonego kobiet

W sobotę o 12:45 w Val di Fiemme odbędzie się druga konkurencja tegorocznych mistrzostw świata w biegach narciarskich – bieg narciarski kobiet 7,5 km + 7,5 km. Zapraszamy na zapowiedź i relację LIVE z tego wydarzenia.

Bieg łączony, w którym trzeba wykazać się wszechstronnością i umiejętnością jazdy obiema technikami (klasyczną i łyżwową), będzie dla Justyny Kowalczyk okazją do rewanżu za nieudany sprint. W czwartek Polka doskonale spisywała się na wszystkich etapach rywalizacji, ale upadła na początku finału i straciła medalową szansę. Złoto zdobyła Marit Bjoergen, która będzie faworytką także w sobotę.

Profil trasy biegu łączonego:

Val di Fiemme 2013 - profil trasy biegu łączonego

W konkurencji zwanej również skiathlonem zawodniczki pokonają po cztery okrążenia o długości 3750 m. Pierwsze dwa techniką klasyczną będą nieco trudniejsze, za sprawą bardziej stromych podbiegów. Justyna Kowalczyk przyznała, że jest to jedno z cięższych okrążeń, spośród tych, na których rywalizują w tym sezonie.

Od trzech wielkich imprez Justyna Kowalczyk przywozi do kraju medale wywalczone w biegu łączonym. W 2009 roku w Libercu została  mistrzynią świata na tym dystansie. Na IO w Vancouver była trzecia, a na MŚ Oslo 2011 zdobyła wicemistrzostwo. Mimo tego, polska narciarka przestrzega przed rozdawaniem medali jeszcze przed biegiem. Przypomina, że już w czwartek, uważano, że nic i nikt nie może odebrać jej krążka.

Słowa Kowalczyk trzeba brać na poważnie, głównie ze względu na długą listę kandydatek do podium. Oprócz niej  i Marit Bjoergen liczyć będą się też m.in. Charlotte Kalla i Therese Johaug. Szczególnie ta druga powinna mieć duże szanse. Raz, ze względu na świeżość – nie startowała przecież w sprintach, dwa, za sprawą stylu biegania i predyspozycji fizycznych. Filigranowa Norweżka lubuje się w długich dystansach i nawet fakt, że nie lubi zbytnio biegać techniką klasyczną, to w biegu łączonym jest zazwyczaj bardzo groźna.  W wywiadzie dla TVP Sport, Justyna przyznała, że liczy na mocne tempo narzucone przez Johaug, które jej zdaniem, pozwoliłoby na szybkie rozerwanie peletonu i doprowadzenie do finiszu z wąskiej grupy. Zapewne trzyosobowej…

W obecnym sezonie PŚ skiathlon rozgrywano dwa razy. W Canmore pewnie triumfowała Kowalczyk, ale nie było tam ani Bjoergen, ani Johaug. W Soczi wygrała Kristin Stoermer Steira przed Julią Czekaljewa. Tam także zabrakło dwóch najbardziej znanych biegaczek z Norwegii, a Justyna Kowalczyk nie ukończyła wyścigu.

W biegu łączonym obowiązuje oczywiście start masowy. Stanie na nim 76 zawodniczek, wśród nich będą cztery Polki –  oprócz Kowalczyk pobiegną też: Paulina Maciuszek, Agnieszka Szymańczak i Kornelia Kubińska.

Pełna lista startowa >>

Tytułu mistrzyni świata z Oslo bronić będzie Marit Bjoergen. Początek walki o medale MŚ na trasach w Lago di Tesero o 12:45. Transmisja w TVP 2 i Eurosporcie. PubSport przeprowadzi relację tekstową LIVE. Zapraszamy TUTAJ

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.