Bieg łączony: dominacja Norweżek, Justyna piąta

Justyna Kowalczyk zajęła piąte miejsce w biegu łączonym na 15 km podczas MŚ w Val di Fiemme. Wygrała Marit Bjoergen przed Therese Johaug i Heidi Weng.

Justyna Kowalczyk

  • Pierwsze 7,5 km na remis – nikt nie uzyskał przewagi
  • Atak Norweżek tuż po zmianie nart
  • Polka nie wytrzymała tempa czterech Norweżek
  • Bjoergen mocniejsza od Johaug
  • Dobry występ Kornelii Kubińskiej (23. m) i pozostałych Polek

Patrząc na profil pętli do stylu klasycznego można był mieć nadzieję, że Justyna Kowalczyk wykorzysta swoją siłę w tym stylu i zdoła rozerwać peleton. Nic takiego nie miało jednak miejsca – próby przyspieszenia przez Kowalczyk czy Johaug niewiele dawały. W efekcie na zmianę nart wjechało razem około 10 biegaczek, Kowalczyk była na czele, ale przewaga była żadna. Polka zmieniła narty jako druga, tuż za Finką Niskanen.

Tuż po rozpoczęciu biegu techniką dowolną do ataku ruszyły Norweżki. Momentalnie na czele zostało pięć zawodniczek, w tym cztery reprezentantki tego skandynawskiego kraju – Johaug, Bjoergen, Weng i Steira. Jedyną, która zdołała się za nimi utrzymać była Kowalczyk. Przez kilka kolejnych kilometrów norweska koalicja dyktowała warunki na trasie, a Kowalczyk ostatkiem sił próbowała dotrzymać im kroku jadąc na piątym miejscu. Niestety, około 2 km przed metą Polka osłabła i straciła kilkanaście metrów do Steiry i Weng. Na czele jeszcze przyspieszyły Johaug i Bjoergen, które między sobą miały stoczyć walkę o złoto.

Na podbiegu usytuowanym około 400 m przed metą zaatakował Johaug, ale jej starsza koleżanka odparła to i skontrowała, dzięki czemu samotnie minęła linię mety. Kowalczyk starała się nawiązać przynajmniej o brąz, ale okazała się też słabsza od Weng i Steiry.

Dobrze pobiegły pozostałe Polki – Kornelia Kubińska była 23., Agnieszka Szymańczak 27., a jedno miejsce niżej skończyła Paulina Maciuszek.

Po biegu Justyna Kowalczyk powiedziała:

Starałam się jak mogłam, ale od drugiego kilometra bolały mnie nogi. Rozczarowałam się z tego powodu, że nie udało się rozerwać peletonu w stylu klasycznym. Myślę, że Therese Johaug też jest tym rozczarowana. Próbowałyśmy przyspieszać, ale inne dziewczyny jakimś cudem do nas dojeżdżały. Potem było już trudno – Norweżki szarpały raz po raz i nie dałam rady. Starałam się ich utrzymać, ale wiele więcej nie mogłam zrobić. (…) Nie ma co doszukiwać się winy w warunkach – te były dziś dużo lepsze niż na sprincie, po prostu Norweżki były za mocne.

Polka zapowiedziała także, że wystartuje w biegu na 10 km techniką łyżwową.

VdF 2013: Wyniki biegu łączonego kobiet na 15 km

fot. Newspower Canon

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.