Stoch mistrzem na dużej skoczni!

Kamil Stoch zdobył złoty medal Mistrzostw Świata w Val di FIemme. Na dużej skoczni Polak pokonał Petera Prevca i Andersa Jacobsena. 

Polski skoczek zdecydowanie wygrał pierwszą serię oddając wręcz idealną próbę na 131,5 m. Kamil pięknie prowadził się w trakcie lotu i niemal perfekcyjnie wylądował, dzięki czemu otrzymał fantastyczne noty. Szwajcarski arbiter ocenił ten występ na 20 pkt, trzej inni na 19,5. Drugie miejsce przypadło Peterovi Prevcovi – Słoweniec lądował metr bliżej od Polaka, a jego spora strata – 5,1 pkt. wynikała głównie ze słabszego stylu. 1,4 pkt za Prevcem plasował się na półmetku rywalizacji Anders Jacobsen (129 m).

Nieźle wypadli pozostali Polacy – Maciej Kot (125 m) był 18, ale tracił zaledwie 3,7 pkt do dziesiątego Simona Ammana. 0,1 pkt za Maćkiem wylądował Dawid Kubacki (126,5 m), a Piotr Żyła (124 m) był 21.

Kompletnie zawiódł Gregor Schlierenzauer. Austriacki obrońca tytułu z Oslo zaliczył jedynie 125 m i został sklasyfikowany na 16. pozycji.

***

Druga kolejka dostarczyła wielkich emocji. Świetną próbę oddał 12. po pierwszej serii Jan Matura. Czech przesunął się aż na piątą lokatę i przegrał tylko z czołową czwórką. Wolfgang Loitzl (4. miejsce na półmetku) uzyskał 132,5 m z platformy startowej numer 21. Rozgrywka o medale była też walką trenerów. Norwegowie obniżyli o 2 stanowiska rozbieg Jacobsenowi. Ten wyszedł na prowadzenie skokiem na 131 m. Identyczny rozbieg zażyczyli sobie Słoweńcy – Prevc skoczył pół metra bliżej od Norwega, ale wyszedł na prowadzenie o 0,4 pkt.

W związku z decyzjami poprzedników, Łukasz Kruczek także poprosił o 19. belkę dla Stocha. Polak tym razem wytrzymał ciśnienie i doleciał do 130 m. To wystarczyło by zapewnić sobie złoto, a nawet, by zwiększyć przewagę z półmetka do 6,1 pkt.

Pozostali Biało-Czerwoni nie zmienili znacząco swoich pozycji – na 19. miejsce awansował Żyła (126,5 m). Pół metra mniej zanotował Kubacki, który skończył zawody tuż za Żyłą. Zawiódł jedynie Maciej Kot – 122,5 m i 27. miejsce.

MŚ w skokach Val di Fiemme 2013 – HS134, oficjalne wyniki

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.