Ruszają MŚ w hokeju na lodzie

W Sztokholmie i Helsinkach zostaną rozegrane tegoroczne MŚ w hokeju na lodzie. Światowa elita będzie rywalizować w tych skandynawskich miastach po raz drugi z rzędy, tym razem jednak, finały odbędą się w stolicy Szwecji.


Tytułu sprzed roku bronić będą Rosjanie, którzy w wielkim finale rozbili wówczas Słowaków 6:2. Na najniższym stopniu podium stanęli zaś Czesi, minimalnie lepsi od Finów.

Format tegorocznego czempionatu będzie identyczny jak 12 miesięcy temu. 16 drużyn podzielono na dwie grupy. Po rywalizacji każdy z każdym przyjdzie czas na ćwierćfinały. Co ważne – zostaną rozegrane wewnątrz grup. I tak zwycięzca tej grającej Helsinkach, zagra z czwartą ekipą, a wicelider, zmierzy się z drużyną z trzeciego miejsca. Analogicznie będzie w szwedzkiej części turnieju. Wymieszanie nastąpi dopiero od półfinałów, które zaplanowano w Sztokholmie. Do dywizji I spadną natomiast zespoły z ostatnich miejsc w obu tabelach, z zastrzeżeniem, że spaść nie może Białoruś, organizująca MŚ w 2014 roku.

Mistrzostwa będą bardzo intensywne – każdego dnia rywalizacji w I fazie będzie można obejrzeć od 4 do 6 spotkań. Pierwsza cztery pojedynki już w piątek 3. maja:

Francja – Słowacja /15:15/
Czechy – Białoruś /16:15/
Finlandia  -Niemcy /19:15/
Szwecja – Szwajcaria /20:15/

Jako pierwsi na taflę w Helsinkach wyjadą reprezentanci Francji i Słowacji. Zdecydowanymi faworytami są ci drudzy, broniący srebrnych medali. Słowacy w tym turnieju spokojnie powinni znaleźć się w ćwierćfinale. Czy mogą liczyć na coś więcej – to zależy od tego jak zastąpią najlepszego bramkarza poprzednich mistrzostw Jana Laco. Francuzi, raczej nie mają co liczyć na 1/4 finału – w grupie fińskiej miejsca są praktycznie zarezerwowane dla gospodarzy, USA, Rosji i ich dzisiejszych rywali. Drugim meczem tego dnia będzie starcie Finów z Niemcami.

W Sztokholmie Czesi zagrają z Białorusią, a Szwedzi zmierzą się ze Szwajcarami. Oczywiście łatwo wskazać faworytów obu tych konfrontacji. Ciekawie powinno być w wieczornym starciu Trzech Koron z Helvetami. Drużyna Szwajcarii jest przymierzana do zajęcia czwartego miejsca w tej grupie i dołączenia do „tradycyjnego” grona faworytów w 1/4 finału, ale musi pilnować się przed atakiem ze strony Norwegii, Danii, Słowenii i Białorusi. Pierwsze trzy miejsca raczej na pewno zajmą Szwedzi, Kanadyjczycy i Czesi, a o ostatnią premiowaną pozycję walka powinna być bardzo emocjonująca.

W MŚ zagra 70 zawodników z ligi NHL, w której trwają jeszcze play offy. Do Skandynawii przyjechali zatem tylko ci, których ekipy zakończyły sezon po rundzie zasadniczej. Najbardziej „zawodową” drużyną będzie Kanada, w której składzie jest tylko jeden hokeista spoza NHL – to jeden z bramkarzy.

***

Mistrzostwa dla polskich telewidzów pokaże TVP w swoim sportowym kanale oraz na stronie sport.tvp.pl. W fazie grupowej planowana jest jedna transmisja dziennie, od finałów, będzie można obejrzeć wszystkie spotkania. Okazję do podziwiania najlepszych hokeistów globu daje także YouTube, gdzie mecze będą pokazywane z 30-minutowym opóźnieniem. Kanał znajdziecie TUTAJ

Szczegółowy terminarz, wyniki oraz tabele MŚ oczywiście w PubSport.pl pod linkiem:

MŚ w hokeju na lodzie 2013 >>

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.