Dziś ćwierćfinały hokejowych MŚ 2013

Czwartek będzie dniem ćwierćfinałów podczas MŚ w hokeju na lodzie rozgrywanych w Szwecji i Finlandii. Już o 12:00 szlagier – USA vs. Rosja.

Do finałowej ósemki awansowała tradycyjna „siódemka” – Szwedzi, Finowie, Czesi, Słowacy, Amerykanie, Kanadyjczycy i Rosjanie rok w rok właściwie bez problemów kwalifikują się do ćwierćfinałów. Języczkiem uwagi fazy ćwierćfinałowej jest zawsze obsada ostatniego – ósmego miejsca. W tym roku przypadło ono Szwajcarom i wiele wskazuje, że ekipa ta nie będzie tylko i wyłącznie uzupełnieniem stawki. Helweci wygrali wszystkie grupowe spotkania i aż 6 z 7 rozstrzygnęli na swoją korzyść w regulaminowym czasie gry. Jedynie Kanadyjczycy byli w stanie dotrwać do rzutów karnych. Pozostałe ekipy, w tym Czesi, nie miały wiele do powiedzenia w starciu z rewelacją turnieju. Ćwierćfinały zostaną rozegrane „wewnątrz” grup, tzn. że będziemy mieć okazję obejrzeć powtórki gier z pierwszej fazy.

USA – Rosja /12:00 – Helsinki/

W fazie grupowej lepsi okazali się Rosjanie, którzy zwyciężyli 5:3, a mecz rozstrzygną się dopiero w ostatniej tercji, która zaczynała się przy wyniku 3:3. Jeżeli weźmiemy pod uwagę notowania bukmacherów, to musimy spodziewać się kolejnej wiktorii Rosjan. Na ich korzyść przemawia przyjazd do Finlandii Aleksandra Owieczkina. Czołowy strzelec NHL zakończył już sezon ze swoim Washington Capitals i teraz chce pomóc kolegom z reprezentacji w obronie tytułu mistrzów świata. Warto zaznaczyć, że i bez niego sąsiedzi ze wschodu byli najskuteczniejsi w fazie grupowej – podobnie jak Szwajcarzy zdobyli 29 bramek.

Szwajcaria – Czechy /14:45 – Sztokholm/

Grupowy pojedynek Szwajcarii z Czechami zakończył się wynikiem 5:2. Dla naszych południowych sąsiadów była to jedna z trzech porażek w pierwszym etapie rozgrywek. Przez takie przeciętne rezultaty, ta faworyzowana ekipa walczyła o awans do ostatniej kolejki. W bezpośredniej konfrontacji z Norwegią wygrała jednak aż 7:0. Mimo rewelacyjnej formy Helwetów, eksperci i bukmacherzy stawiają na Czechy. Mariusz Czerkawski stwierdził, że na Szwajcarach będzie ciążyć duża presja – trudno się z tym nie zgodzić – tak wspaniała gra w grupie musiała rozbudzić u hokeistów i kibiców nadzieje na medal MŚ.  Tyle, że od Czechów także wymaga się wiele – warto wspomnieć, że zdobywali oni medale ostatnich trzech turniejów mistrzowskich, w tym byli mistrzami w 2010 roku.

Finlandia – Słowacja /17:30 – Helsinki/

Finowie rzutem na taśmę wygrali swoją grupę minimalnie wyprzedzając Rosję i USA. Gospodarze ponieśli do tej pory tylko jedną porażkę – z drużyną USA. Pozostałe mecze z udziałem Suomi nie były jednak jednostronne i należy się spodziewać, że walka ze Słowacją powinna dostarczyć sporo emocji. Podczas pierwszego etapu mistrzostw Finowie ograli Słowaków 2:0. Była to jedna z czterech porażek Słowacji – kiepskie wyniki sprawiły, że o promocję do play offs musiała ona drżeć do ostatniej kolejki, w której udało się jej wygrać 4:1 z USA.

Szwecja – Kanada /20:15 – Sztokholm/

Przeciętną grą w fazie grupowej Szwedzi pokazali, że będzie im bardzo ciężko sięgnąć po złoto jako pierwszy gospodarz finałów od 1986 roku. Hokeiści Trzech Koron przegrali dwukrotnie, m.in. 0:3 z Kanadą. Współgospodarze finałów zdobyli do tej pory 17 bramek – najmniej spośród wszystkich ćwierćfinalistów. W porównaniu do pierwszej fazy, Szwedzi będą wzmocnieni przez Braci Sendin, Kanadyjczycy także jednak poszerzyli swoją kadrę o dwóch zawodników NHL. Do składu dołączyli P.K. Subban i Jaden Schwartz.

***

Półfinały odbędą się w sobotę w następującej konfiguracji:

Szwecja/Kanada – Finlandia/Słowacja
Szwajcaria/Czechy – USA/Rosja

Mecze w Sztokholmie.

***

Pełny terminarz MŚ w hokeju >>

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.