Ostatni podjazd – przed 20. etapem TdF 2013

Przedostatni etap TDF  to zaledwie 125 km odcinek z Annecy do Annecy Semnoz. Będzie to ostatnia szansa na zmiany w klasyfikacji generalnej, tym bardziej że meta etapu jest usytuowana na  na szczycie premii górskiej specjalnej kategorii – Annecy-Semnoz.

Kolarze po 3 tygodniach zmagań pokonają dziś ostatni górski odcinek w Alpach. Czeka na nich krótki 125 km etap najeżony górskimi premiami. Start usytuowano w miejscowości Annecy. Miasto znana jest z uprawianych na przyległym jeziorze d’Annecy sportów wodnych. Liczne kanały oraz mosty sprawiają, że to urokliwe miasteczko zwane jest alpejską Wenecją. Może pochwalić się ono starówką z fasadami o pastelowych barwach, zamkiem z XII w. Obok zamku, na wzgórzu znajduje się katedra La Visitation. Miejscowość ta była kandydatem do zorganizowania Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2018 roku, jednak przegrała z Monachium i późniejszym triumfatorem, P’y?ngch’ang.

Kolarze już od samego początku zaczną się wspinać po mniejszych górskich premiach, które będą pokonywać przez pierwsze 50 km. Potem czeka ich pierwszy poważny sprawdzian i podjazd pod premię pierwszej kategorii Mont Revard (15,9 km, 5,6 %). Góra nie jest zbyt stroma lecz przy odpowiednim tempie może zrobić selekcje w peletonie. Po zjeździe ze szczytu kolarze będą mieli jedyny kawałek płaskiego terenu, po którym rozpoczną finałową wspinaczkę. Podjazd pod Annecy-Semnoz ma najwyższą kategorię i liczy 10, 7 km, a jego średnie nachylenie wynosi 8,5 %. Będzie to ostatnia trudność na trasie tegorocznego TDF, która wielu kolarzom na pewno da się we znaki. Podjazd jest trudny i jedynie między 3 i 4 kilometrem lekko się wypłaszacza.
Scenariusz etapu podobnie jak w poprzednich dniach zależy od tego czy zostanie puszczona ucieczka. Jeśli tak to prawdopodobnie któryś z kolarzy walczących o koszulkę najlepszego górala będzie starał się zabrać do ucieczki i powalczyć o punkty na ostatniej premii. Jeśli natomiast peleton będzie chciał między sobą rozegrać ostatni górski etap to groźni wydają się być Nairo Quintana i Joaquim Rodriguez, którzy wyglądają najlepiej z zawodników czołówki. Ciekawie zapowiada się także walka o miejsce w 10 klasyfikacji generalnej, gdzie paru kolarzy, w tym Michał Kwiatkowski są bardzo blisko siebie i zapewne każdy z nich będzie chciał powalczyć o miejsce w Top 10 podczas TDF.
mapki: letour.fr

źródło: http://tourdeefrance.blogspot.com/

Klasyfikacja generalna TdF 2013 >>

POWIEDZ O NAS ZNAJOMYM:

Powiedz o nas znajomym:
Tweet 20
Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.