Świat gra o mundial – zapowiedź piątkowych meczów El. MŚ 2014

Najbliższe dni upłyną pod znakiem meczów eliminacji MŚ 2014. W piątek rywalizować będzie głównie kontynent europejski – Polska zagra w Warszawie z Czarnogórą, będzie to jeden z 25 dzisiejszych pojedynków w strefie UEFA. 

Europa:

Grupa A:

Macedonia – Walia /19:00/
Szkocja – Belgia /21:00/
Serbia – Chorwacja /20:45/

W tej grupie liczą się tylko Belgowie (19 pkt) i Chorwaci (16). Na doścignięcie tych pierwszych nie ma szans już żadna z pozostałych ekip. Serbowie i Walijczycy mogą się jedynie łudzić, że dogonią Chorwatów, ale by tak się stało, ekipa z Bałkanów nie może wygrać żadnego z pozostałych meczów, co jest niemal niemożliwe. W związku z tym Skupić należy się na korespondencyjnej walce Belgów z Chorwatami o bezpośredni awans. Chorwacja liczy, że stratę trzech punktów odrobi w październikowym meczu „na szczycie” przed własną publicznością. By jednak zachować szanse na wygranie grupy trzeba dziś utrzymać maks. 3 pkt różnicy. Najłatwiej będzie to osiągnąć wygrywając „derby” z Serbią. Właśnie to spotkanie jest gwoździem piątkowego programu w grupie A.

Grupa B:

 Czechy – Armenia /18:00/
 Włochy – Bułgaria /20:45/
 Malta – Dania /20:00/

Na cztery kolejki przed końcem w grze o awans, a przynajmniej baraże, jest pięć ekip. Zdecydowanie najlepszą sytuację mają Włosi, którzy wyprzedzają dzisiejszych rywali – Bułgarów o cztery punkty. Jeśli wygrają – do awansu brakować będzie im ledwie 2 pkt. Starcie Czechów z Ormianami będzie szalenie ważne dla jednych i drugich. Gospodarze tracą tylko punkt do Bułgarii i mogą dziś wskoczyć na miejsce premiowane udziałem w barażach, goście walczą o przedłużenie nadziei na drugą lokatę. Dania jest w takim samym położeniu jak Armenia. Margines błędu dla tych dwóch ekipy jest już zerowy, dlatego nasi niedawni rywale z meczu towarzyskiego potrzebują za wszelką cenę 3 pkt z wyprawy na Maltę.

Grupa C:

Niemcy – Austria /20:45/
Kazachstan – Wyspy Owcze /17:00/
Irlandia – Szwecja /20:45/

Niemcy pewnie zmierzają po kolejny awans na Mundial, mają 5 pkt przewagi nad grupą pościgową, którą tworzą Austria, Irlandia i Szwecja. Dzisiejszy mecz Niemcy – Austria może praktycznie przypieczętować triumf naszych sąsiadów w grupie C. Jeżeli jednak goście pokuszą się o wygraną, sytuacja stanie się bardzo zagmatwana. Wielki bój czeka też Irlandczyków i Szwedów, pokonany w tej batalii, może nie mieć już czasu na odrobienie strat.

Grupa D:

Rumunia – Węgry /20:00/
Turcja – Andora /20:00/
Estonia – Holandia /20:30/

Matematyka mówi jasno – jeżeli Rumunia zremisuje z Węgrami, a Holandia wygra z Estonią, to Pomarańczowi już dziś będą mogli kupować bilety do Brazylii. Ekipa Louisa van Gaala wygrała wszystkie dotychczasowe mecze. Pojedynek w Bukareszcie będzie więc walką o drugą lokatę, póki co punkt więcej mają Węgrzy. W razie podziału punktów do tej dwójki mogą jeszcze doskoczyć Turcy, którzy pewnie dopiszą sobie dziś 3 pkt za mecz z Andorą.

Grupa E:

Norwegia – Cypr /19:00/
Słowenia – Albania /20:30/
Szwajcaria – Islandia /20:30/

Jedna z najbardziej wyrównanych grup. Punkty gubi w niej dosłownie każdy. Na razie najmniej stracili ich Szwajcarzy (14 pkt. na koncie)  i w związku z tym ewentualna wygrana z Islandią (9) bardzo przybliży ich do pierwszego miejsca. O baraże walczyć będą zapewne Albańczycy (10 pkt), Norwegowie (8) i wspomniana Islandia, ale nawet mający 6 pkt Słoweńcy nie są jeszcze całkowicie skreśleni.

Grupa F:

6 września 2013: Irlandia Północna – Portugalia /20:45/
6 września 2013: Rosja – Luksemburg /16:30/

7 września 2013: Izrael – Azerbejdżan /19:45/

Do pewnego momentu wydawało się, że grupę łatwo wygrają Rosjanie, dwie porażki (z Portugalią i Irlandią Północną) sprawiły jednak, że Sborna straciła pozycję lidera na rzecz Portugalii (o jeden mecz rozegrany więcej). Sytuacja w tabeli jest otwarta i szanse awansu mają realnie jeszcze także gracze Izraela. W ten weekend walka będzie tylko i wyłączę korespondencyjna, ale już we wtorek odbędzie się arcyważne spotkanie Portugalia – Izrael.

Grupa G:

Bośnia i Hercegowina – Słowacja /20:15/
Łotwa – Litwa /20:10/
Liechtenstein – Grecja /20:45/

Bośnia rewelacyjne zaczęła eliminacje i na dzień dzisiejszy wyprzedza Grecję o 3 punkty. Właściwie tylko te dwie ekipy liczą się w wyścigu o bezpośredni awans. Słowacy mają jeszcze szanse na odrobienie 4 pkt. do Greków, dlatego też będą chcieli dziś za wszelką cenę urwać punkty liderowi.

Grupa H:

Polska – Czarnogóra /20:45/
Ukraina – San Marino /20:00/
Anglia – Mołdawia /21:00/

Szalenie ważny dla układu tabeli mecz w Warszawie to jedyny godny uwagi akcent w grupie H. Anglia i Ukraina zapewne dopiszą sobie po 3 punkty, w związku z tym Polaków „ratuje” tylko i wyłącznie wygrana nad Czarnogórą. W przeciwnym wypadku, Biało-Czerwoni stracą praktyczne szanse na dogonienie prowadzącej trójki.

Jeżeli jednak drużyna Fornalika pokona lidera grupy H, to sytuacja zrobi się bardzo ciekawa, a walka o dwie czołowe lokaty potrwa do ostatniej kolejki.

Grupa I:

Finlandia – Hiszpania /20:30/
 Gruzja – Francja /20:15/

Hiszpanie o jeden punkt wyprzedzają Francuzów i jeżeli dziś pokonają Finów (w pierwszym meczu padł sensacyjny remis) wyjdą na prostą prowadzącą wprost na Mundial. Mistrzom Świata pozostaną już tylko dwa domowe mecze ze słabszymi rywalami. W przypadku kolejnej niespodzianki, zrobi się interesująco, a Finowie mogą wrócić do gry o coś więcej niż „honor”.

Ameryka Południowa

7 września 2013: Paragwaj – Boliwia /0:30/
6 września 2013: Kolumbia – Ekwador /22:30/
7 września 2013: Peru – Urugwaj /4:30/
7 września 2013: Chile – Wenezuela /2:30/

Walka o cztery czołowe lokaty, dające przepustkę do Brazylii, wkracza w decydującą fazę. W tabeli z 26 pkt. prowadzą Argentyńczycy, którzy pauzują w tej kolejce. Za ich plecami są Kolumbia (23) i Ekwador (21). Wygrany ich bezpośredniego pojedynku będzie jedną nogą na Mistrzostwach Świata. Przy korzystnym układzie innych wyników, Kolumbijczycy mogą świętować awans już dziś.

Ciekawie powinno być w meczu Chile – Wenezuela. Gospodarze mają 21 pkt i jeżeli zgarną całą pulę, ich położenie będzie niemal wymarzone. Wynik zdefiniuje też o co walczy Wenezuela. Wygrana pozwoli włączyć się do gry o bezpośredni, dość niespodziewany awans, strata punktów, sprawi że ekipa Cesara Fariasa będzie musiała skupić się na zabezpieczeniu piątego miejsca i szukania szansy w barażach.

W identycznej sytuacji jak Wenezuela jest Urugwaj. Półfinaliści poprzedniego Mundialu stracili dużo punktów i mecz z Peru muszą wygrać. Tyle, że rywalom przyświeca identyczny cel – do miejsca dającego baraże brakuje im bowiem zaledwie 2 pkt.

W meczu outsiderów Paragwaj gra z Boliwią.

Ameryka Środkowa:

Meksyk – Honduras /3:30/
Panama – Jamajka /4:00/
Kostaryka – USA /4:00/

Mecz na szczycie w Kostaryce. Wygrany jest już prawie na MŚ. Panama gra mecz ostatniej szansy z Jamajką. Ważne spotkanie także w Meksyku. El Tri mogą na stałe zadomowić się w promowanej awansem trójce, ale ochotę na to samo ma ekipa Hondurasu.

Afryka:

W Afryce ostatnia kolejka przedostatniego etapu  eliminacji. Mecze zostaną rozegrane w sobotę i w niedzielę. W większości grup sytuacja jest już jasna. O „stawkę” będą grać tylko Libia z Kamerunem, Nigeria z Malawi, Senegal z Ugandą, Burkina Faso z Gabonem oraz Niger z Kongo.

Azja:

Jordania i Uzbekistan rozpoczynają o 18:00 barażowy dwumecz, który zdecyduje o tym kto będzie walczył o awans w pojedynku z 5. drużyną eliminacji w Ameryce Południowej.

Tabele i wyniki:

POWIEDZ O NAS ZNAJOMYM:

Powiedz o nas znajomym:
Tweet 20
Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.