Dziś poznamy kilku finalistów? zapowiedź meczów el. MŚ 2014

10 września 2013 może być dniem, w którym kilka drużyn zapewni sobie awans do finałów piłkarskich Mistrzostw Świata Brazylia 2014. Na pięciu kontynentach odbędzie się kilkadziesiąt meczów, wkraczających w decydującą fazę eliminacji. Polska zmierzy się z San Marino.

EUROPA

W większości grup w strefie europejskiej do rozegrania pozostały trzy kolejki. Kilka zespołów jest o krok od zapewnienia sobie awansu.

Grupa A

Macedonia – Szkocja /20:30/
Walia – Serbia /20:45/

Liderzy grupy A – Belgowie i Chorwaci we wtorek odpoczywają, walka toczy się na niższych pozycjach, ale wyniki będą miały tylko znaczenie rankingowe i prestiżowe. Dwa czołowe miejsca są już zarezerwowane.

Grupa B

Armenia – Dania /18:00/
Włochy – Czechy /20:45/
Malta – Bułgaria /20:00/

Szalenie ciekawy mecz Armenii z Danią. Ormianie ostatnio złapali kapitalną formę i ograli w wyjazdowych spotkaniach z Danią i Czechami. Gdyby nie sensacyjna porażka z Maltą w czerwcu, Armienia byłaby teraz najpoważniejszym kandydatem do gry w barażach. Nawet mimo tamtego rezultatu, wszystko jest jednak nadal otwarte. Bułgaria wyprzedza Czechy, Danię i Armenię o 1 punkt, walka o pozycję barażową może potrwać do ostatniej kolejki.

Z przysłowiową gąską już witają się Włosi, którzy mogą zapewnić sobie bilety na Mundial już dziś. Warunek jest prosty – wygrana z Czechami. W wypadku remisu, potrzebne będzie też potknięcie Bułgarów na Malcie.

Grupa C

Austria – Irlandia /20:45/
Wyspy Owcze – Niemcy /20:45/
Kazachstan – Szwecja/18:00/

Niemcy grają na Wyspach Owczych o awans, oprócz trzech punktów potrzeba im także potknięcia Szwedów w Kazachstanie. Na taki sam scenariusz liczą też Austriacy i Irlandczycy. Obie drużyny, które zmierzą się dziś w bezpośrednim meczu tracą 3 punkty do „Trzech Koron” w walce o udział w barażach.

Grupa D

Rumunia – Turcja /20:00/
Węgry – Estonia /20:30/
Andora – Holandia /20:30/

Holandia sensacyjnie straciła punkty w Estonii, ale ten scenariusz raczej nie powtórzy się w Andorze. Wygrana zapewni „Pomarańczowym” pierwsze miejsce w grupie. Dużo większy ciężar gatunkowy będą mieć mecze Rumunii z Turcją i Węgier z Estonią. Wszystkie cztery zespoły mają jeszcze szansę zająć miejsce dające udział w barażu. Najbliżej są Rumunii, którzy wyprzedzają dzisiejszych rywali o 3 pkt, Węgrzy tracą do wiceliderów 2 „oczka”, a Estończycy 6.

Grupa E

Cypr – Słowenia /20:30/
Norwegia – Szwajcaria /19:00/
Islandia – Albania /21:00/

Jedna z najbardziej nieprzewidywalnych grup. Norwegia (11 pkt) gra ze Szwajcarią (15). Helweci mogą już dziś świętować awans, ale oprócz zwycięstwa z Norwegią muszą liczyć też na remis Islandii z Albanią (po 10 pkt) oraz potknięcie Słowenii (9 pkt). W walce o drugie miejsce nie wiadomo jeszcze kompletnie nic i nawet dzisiejsza, szalenie ważna kolejka niewiele wyjaśni.

Grupa F

 Luksemburg – Irlandia Północna /20:15/
Rosja – Izrael /17:00/

Rosja kontra Izrael to jedyny mecz o poważną stawkę w tej grupie. Obie ekipy walczą o pierwsze miejsce. Liderem obecnie jest Portugalia (18 pkt w 8 meczach). Rosja w siedmiu grach zgromadziła 15 „oczek” a Izrael w takiej samej liczbie spotkań o 3 punkty mniej.

Grupa G

Grecja – Łotwa /20:45/
Litwa – Liechtenstein /17:30/
Słowacja – Bośnia i Hercegowina /20:15/

Bośnia i Grecja prowadzą w tabeli mając po 16 punktów. 4 „oczka” z tyłu czają się Słowacy, którzy w piątek już raz ograli lidera z Bałkanów. Kolejne 3 punkty sprawią, że walka w tej grupie nabierze jeszcze więcej rumieńców.

Grupa H

 San Marino – Polska /20:45/
Ukraina – Anglia /20:45/

Nie potrzeba wielkiego komentarza. Polacy tracą duży dystans do Ukrainy, Anglii i Czarnogóry i nawet wygrana w San Marino nie poprawi sytuacji. Matematyczne szanse dla Biało-Czerwonych może uratować jeszcze remis w Kijowie między Ukrainą i Anglią i to na to spotkanie powinni spoglądać z większą uwaga polscy kibice.

Grupa I

Białoruś – Francja /21:00/
Gruzja – Finlandia /19:00/

Francja straciła ostatnio punkty z Gruzją, dziś także gra na trudnym terenie. Na szczęście dla „Trójkolorowych” ich przewaga nad grupą pościgową jest ciągle spora (5 pkt nad Finlandią, 6 nad Gruzją, 7 nad Białorusią). Lider – Hiszpania we wtorek rozegra mecz towarzyski z Chile.

AMERYKA POŁUDNIOWA

11 września 2013: Paragwaj – Argentyna /03:40/
10 września 2013: Boliwia – Ekwador /32:30/
11 września 2013: Wenezuela – Peru /00:55/
11 września 2013: Urugwaj – Kolumbia /00:00/

Liderami grupy są Argentyna i Kolumbia – po 26 punktów.  Jeżeli te drużyny wygrają swoje dzisiejsze mecze, będą pewne udziału w Mundialu. Zdecydowanie trudniejsze zadanie czeka Kolumbie, która zagra z renomowanym Urugwajem. „Urusi” bardzo potrzebują punktów, gdyż obecnie plasują się na pozycji dającej tylko „baraże”. O bezpośredni awans z czwartej lokaty powalczą pewnie z Ekwadorem, mającym obecnie 2 pkt. przewagi nad ekipą Cavaniego i Suareza. Duże napięcie towarzyszyć będzie też pojedynkowi Wenezueli z Peru. Jedni i drudzy marzą o barażach, ale do tego celu muszą wygrywać i czekać na potknięcia Urugwaju i Ekwadoru.

W tej kolejce pauzuje Chile.

AZJA

Uzbekistan wywiózł z Jordanii remis 1:1 i jest w lepszej sytuacji przed barażowym rewanżem. Lepszy z tej pary (mecz o 16:00) zagra w barażach o awans do Mundialu z czwartą drużyną el. Ameryki Środkowej i Północnej.

Z federacji Azjatyckiej w finałach MŚ są już Japonia, Iran, Australia oraz Korea Południowa.

AFRYKA

Mecze Egipt – Gwinea i Algieria – Mali nie mają już znaczenia dla układu tabel. W październiku dziesięciu triumfatorów grup powalczy w dwumeczach o udział w finałach MŚ 2014. Awans do decydującej fazy wywalczyły:

Algieria, Egipt, Senegal, Kamerun, Nigeria, Burkina Faso, Ghana, Wybrzeże Kości Słoniowej, Tunezja i Etiopia.

AMERYKA ŚRODKOWA I PÓŁNOCNA

11 września 2013: Jamajka – Kostaryka /02:00/
11 września 2013: USA – Meksyk /02:06/
11 września 2013: Honduras – Panama /03:00/

Kostaryka gra z ostatnią w grupie Jamajką i jeżeli wygra, to zapewni sobie awans do Mistrzostw Świata. Szlagierem wieczoru będzie starcie USA z Meksykiem. „Jankesi” są blisko awansu z drugiego miejsca, ale niedawna porażka z Kostaryką nieco zmąciła dobre nastroje w ekipie Jurgena Klinsmana. Jeszcze gorzej dzieje się w kadrze Meksyku. Porażka z Hondurasem zepchnęła „El Tri” na miejsce dające jedynie baraże.

Mecz tzw. ostatniej szansy zeka Panamę, ale rozpędzony Honduras nie będzie łatwym przeciwnikiem.

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.