Dziś poznamy kilku finalistów? zapowiedź meczów el. MŚ 2014

10 września 2013 może być dniem, w którym kilka drużyn zapewni sobie awans do finałów piłkarskich Mistrzostw Świata Brazylia 2014. Na pięciu kontynentach odbędzie się kilkadziesiąt meczów, wkraczających w decydującą fazę eliminacji. Polska zmierzy się z San Marino.

EUROPA

W większości grup w strefie europejskiej do rozegrania pozostały trzy kolejki. Kilka zespołów jest o krok od zapewnienia sobie awansu.

Grupa A

Macedonia – Szkocja /20:30/
Walia – Serbia /20:45/

Liderzy grupy A – Belgowie i Chorwaci we wtorek odpoczywają, walka toczy się na niższych pozycjach, ale wyniki będą miały tylko znaczenie rankingowe i prestiżowe. Dwa czołowe miejsca są już zarezerwowane.

Grupa B

Armenia – Dania /18:00/
Włochy – Czechy /20:45/
Malta – Bułgaria /20:00/

Szalenie ciekawy mecz Armenii z Danią. Ormianie ostatnio złapali kapitalną formę i ograli w wyjazdowych spotkaniach z Danią i Czechami. Gdyby nie sensacyjna porażka z Maltą w czerwcu, Armienia byłaby teraz najpoważniejszym kandydatem do gry w barażach. Nawet mimo tamtego rezultatu, wszystko jest jednak nadal otwarte. Bułgaria wyprzedza Czechy, Danię i Armenię o 1 punkt, walka o pozycję barażową może potrwać do ostatniej kolejki.

Z przysłowiową gąską już witają się Włosi, którzy mogą zapewnić sobie bilety na Mundial już dziś. Warunek jest prosty – wygrana z Czechami. W wypadku remisu, potrzebne będzie też potknięcie Bułgarów na Malcie.

Grupa C

Austria – Irlandia /20:45/
Wyspy Owcze – Niemcy /20:45/
Kazachstan – Szwecja/18:00/

Niemcy grają na Wyspach Owczych o awans, oprócz trzech punktów potrzeba im także potknięcia Szwedów w Kazachstanie. Na taki sam scenariusz liczą też Austriacy i Irlandczycy. Obie drużyny, które zmierzą się dziś w bezpośrednim meczu tracą 3 punkty do „Trzech Koron” w walce o udział w barażach.

Grupa D

Rumunia – Turcja /20:00/
Węgry – Estonia /20:30/
Andora – Holandia /20:30/

Holandia sensacyjnie straciła punkty w Estonii, ale ten scenariusz raczej nie powtórzy się w Andorze. Wygrana zapewni „Pomarańczowym” pierwsze miejsce w grupie. Dużo większy ciężar gatunkowy będą mieć mecze Rumunii z Turcją i Węgier z Estonią. Wszystkie cztery zespoły mają jeszcze szansę zająć miejsce dające udział w barażu. Najbliżej są Rumunii, którzy wyprzedzają dzisiejszych rywali o 3 pkt, Węgrzy tracą do wiceliderów 2 „oczka”, a Estończycy 6.

Grupa E

Cypr – Słowenia /20:30/
Norwegia – Szwajcaria /19:00/
Islandia – Albania /21:00/

Jedna z najbardziej nieprzewidywalnych grup. Norwegia (11 pkt) gra ze Szwajcarią (15). Helweci mogą już dziś świętować awans, ale oprócz zwycięstwa z Norwegią muszą liczyć też na remis Islandii z Albanią (po 10 pkt) oraz potknięcie Słowenii (9 pkt). W walce o drugie miejsce nie wiadomo jeszcze kompletnie nic i nawet dzisiejsza, szalenie ważna kolejka niewiele wyjaśni.

Grupa F

 Luksemburg – Irlandia Północna /20:15/
Rosja – Izrael /17:00/

Rosja kontra Izrael to jedyny mecz o poważną stawkę w tej grupie. Obie ekipy walczą o pierwsze miejsce. Liderem obecnie jest Portugalia (18 pkt w 8 meczach). Rosja w siedmiu grach zgromadziła 15 „oczek” a Izrael w takiej samej liczbie spotkań o 3 punkty mniej.

Grupa G

Grecja – Łotwa /20:45/
Litwa – Liechtenstein /17:30/
Słowacja – Bośnia i Hercegowina /20:15/

Bośnia i Grecja prowadzą w tabeli mając po 16 punktów. 4 „oczka” z tyłu czają się Słowacy, którzy w piątek już raz ograli lidera z Bałkanów. Kolejne 3 punkty sprawią, że walka w tej grupie nabierze jeszcze więcej rumieńców.

Grupa H

 San Marino – Polska /20:45/
Ukraina – Anglia /20:45/

Nie potrzeba wielkiego komentarza. Polacy tracą duży dystans do Ukrainy, Anglii i Czarnogóry i nawet wygrana w San Marino nie poprawi sytuacji. Matematyczne szanse dla Biało-Czerwonych może uratować jeszcze remis w Kijowie między Ukrainą i Anglią i to na to spotkanie powinni spoglądać z większą uwaga polscy kibice.

Grupa I

Białoruś – Francja /21:00/
Gruzja – Finlandia /19:00/

Francja straciła ostatnio punkty z Gruzją, dziś także gra na trudnym terenie. Na szczęście dla „Trójkolorowych” ich przewaga nad grupą pościgową jest ciągle spora (5 pkt nad Finlandią, 6 nad Gruzją, 7 nad Białorusią). Lider – Hiszpania we wtorek rozegra mecz towarzyski z Chile.

AMERYKA POŁUDNIOWA

11 września 2013: Paragwaj – Argentyna /03:40/
10 września 2013: Boliwia – Ekwador /32:30/
11 września 2013: Wenezuela – Peru /00:55/
11 września 2013: Urugwaj – Kolumbia /00:00/

Liderami grupy są Argentyna i Kolumbia – po 26 punktów.  Jeżeli te drużyny wygrają swoje dzisiejsze mecze, będą pewne udziału w Mundialu. Zdecydowanie trudniejsze zadanie czeka Kolumbie, która zagra z renomowanym Urugwajem. „Urusi” bardzo potrzebują punktów, gdyż obecnie plasują się na pozycji dającej tylko „baraże”. O bezpośredni awans z czwartej lokaty powalczą pewnie z Ekwadorem, mającym obecnie 2 pkt. przewagi nad ekipą Cavaniego i Suareza. Duże napięcie towarzyszyć będzie też pojedynkowi Wenezueli z Peru. Jedni i drudzy marzą o barażach, ale do tego celu muszą wygrywać i czekać na potknięcia Urugwaju i Ekwadoru.

W tej kolejce pauzuje Chile.

AZJA

Uzbekistan wywiózł z Jordanii remis 1:1 i jest w lepszej sytuacji przed barażowym rewanżem. Lepszy z tej pary (mecz o 16:00) zagra w barażach o awans do Mundialu z czwartą drużyną el. Ameryki Środkowej i Północnej.

Z federacji Azjatyckiej w finałach MŚ są już Japonia, Iran, Australia oraz Korea Południowa.

AFRYKA

Mecze Egipt – Gwinea i Algieria – Mali nie mają już znaczenia dla układu tabel. W październiku dziesięciu triumfatorów grup powalczy w dwumeczach o udział w finałach MŚ 2014. Awans do decydującej fazy wywalczyły:

Algieria, Egipt, Senegal, Kamerun, Nigeria, Burkina Faso, Ghana, Wybrzeże Kości Słoniowej, Tunezja i Etiopia.

AMERYKA ŚRODKOWA I PÓŁNOCNA

11 września 2013: Jamajka – Kostaryka /02:00/
11 września 2013: USA – Meksyk /02:06/
11 września 2013: Honduras – Panama /03:00/

Kostaryka gra z ostatnią w grupie Jamajką i jeżeli wygra, to zapewni sobie awans do Mistrzostw Świata. Szlagierem wieczoru będzie starcie USA z Meksykiem. „Jankesi” są blisko awansu z drugiego miejsca, ale niedawna porażka z Kostaryką nieco zmąciła dobre nastroje w ekipie Jurgena Klinsmana. Jeszcze gorzej dzieje się w kadrze Meksyku. Porażka z Hondurasem zepchnęła „El Tri” na miejsce dające jedynie baraże.

Mecz tzw. ostatniej szansy zeka Panamę, ale rozpędzony Honduras nie będzie łatwym przeciwnikiem.

POWIEDZ O NAS ZNAJOMYM:

Powiedz o nas znajomym:
Tweet 20
Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.