Na początek drużyny – Polacy ponownie zaskoczą?

Konkursem drużynowym na skoczni w niemieckim Klingenthal rozpocznie się nowy sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. Zapowiedź zawodów zaplanowanych na sobotę (godz. 16:00)

Po raz drugi w historii sezon rozpocznie się tak wcześnie – 23 listopada. Tego samego dnia „pucharowa karuzela” szła w ruch tylko w 2001 roku w fińskim Kuopio. Warto też wspomnieć, że będzie to pierwszy konkurs tej rangi rozgrywany w miesiącu listopadzie w Niemczech. Do tej pory PŚ w jedenastym miesiącu roku gościł tylko na skoczniach w Norwegii, Finlandii i Kanadzie.

Obiekt w Klingenthal było w ostatnich latach regularnie w kalendarzu, ale nigdy nie rozgrywano tam zawodów drużynowych. Vogtland Arena może zgromadzić 30 tysięcy widzów. Rekord skoczni o punkcie konstrukcyjnym 125m (HS140) wynosi 146,5 m i należy do Michaela Uhrmana. Niemiec ustanowił go w lutym 2011 roku.

Sobotnie zawody poprzedziły rozegrane w piątek kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego (godz. 13:30) oraz dwa oficjalne treningi. Wnioski na podstawie wyników należy wyciągać bardzo ostrożnie, ale warto odnotować doskonałą postawę biało-czerwonych. Równo i daleko skakali Krzysztof Biegun oraz Maciej Kot, a Piotr Żyła wygrał obie serie próbne. Zresztą osiągnięcie to powtórzył także w kwalifikacjach. Bardzo daleko poleciał też Kamil Stoch (145 m, jego próba nie była oceniana). Ogólnie do konkursu niedzielnego weszła cała siódemka Łukasza Kruczka, a forma podczas eliminacji sprawiła że ciężko było wybrać najlepszą czwórkę na drużynówkę. Ostatecznie padło na Piotra Żyłę, Krzysztofa Bieguna, Dawida Kubackiego i Kamila Stocha.

Z pozostałych ekip kandydatami do podium wydają się bezwzględnie gospodarze. Spośród niemieckich skoczków najlepiej prezentowali się wczoraj Severin Freund i Michael Neumayer. Ten drugi nie znalazł się jednak w kadrze na dzisiejszy konkurs. Oprócz Freunda wystąpią więc Wellinger, Geiger oraz Wank.

Austria wystartuje w składzie Loitzl, Kofler, Morgenstern, Schlierenzauer i też powinna walczyć o wygraną. W piątek imponował przede wszystkim Schlieri, ale i skok Koflera musiał zrobić wrażenie. Do podium aspirują również Słoweńcy – ich reprezentować będą Tepes, Prevc, Kranjec i Hvala.

W konkursie wystartuje 14 ekip. Oto pełna lista startowa i składy >>

Otwarcie sezonu na żywo pokażą TVP 1, Eurosport oraz strona www.sport.tvp.pl.

***

Linki:

POWIEDZ O NAS ZNAJOMYM:

Powiedz o nas znajomym:
Tweet 20
Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.