Oestersund: 15 km kobiet przełożone na czwartek

Z powodu złej pogody (silny wiatr i padający śnieg) ze środy (17:15) na czwartek o 13:15 zostały przełożone inauguracyjne zawody Pucharu Świata w biathlonie. Panie pobiegną w biegu na 15 km. Zapraszamy na zapowiedź zawodów.

Poprzedni sezon był bardzo udany dla reprezentantek Polski, które regularnie zdobywały punkty, bardzo zbliżyły się też do pozycji na podium. Punktem kulminacyjnym były zaś Mistrzostwa Świata, z których nasze zawodniczki przywiozły dwa medale. Krążki Moniki Hojnisz i Krystyny Pałki zostały wywalczone co prawda w innych konkurencjach, ale rozbudziły spore nadzieje przed startującym sezonem olimpijskim. Polki mogą być pewne, że w nowym sezonie ich poczynania na strzelnicach i trasach będą obserwowane przez większe niż zazwyczaj grono kibiców. Dlatego ważnym będzie również dobre wejście w rozgrywki.

Nie będzie to jednak łatwe – stawka jak zwykle w biathlonie jest bardzo wyrównana, czołówka szeroka. Przewidywanie przebiegu tej rywalizacji utrudnia dodatkowo mała ilość danych co do formy poszczególnych zawodniczek. Podczas niedzielnej sztafety mieszanej wystąpiła tylko część z pań, które mają chrapkę na miejsca na podium w zawodach indywidualnych. Wśród faworytek będą oczywiście najlepsze w tej specjalności w poprzednim sezonie – Norweżka Tora Berger, Niemka Andrea Henkel oraz Daria Domraczewa z Białorusi.

15 km to specyficzny dystans – nie pokonuje się na nim karnych rund, a każdy błąd na strzelnicy to jedna minuta dodana do łącznego czasu danej uczestniczki. Muszą o tym pamiętać np. Gabriela Soukalova oraz Anastazja Kuzmina – to jedne z najszybciej biegających w stawce, ale często wiele do życzenia pozostawia ich strzelanie. Dodatkowa minuta zamiast rundy sprawia, że strzelanie wraz z wytrzymałością (wszak to najdłuższy bieg z jakim mierzą się biathlonistki) jest kluczowe do osiągnięcia sukcesu. Jest to na pewno doskonała wiadomość dla Krystyny Pałki. Polka obok Francuzki Marie Dorin Habert wymieniana jest przez oficjalną stronę federacji biathlonowej jako najpewniej strzelająca spośród wszystkich zawodniczek.

W poprzednim sezonie na 15 km w Oestersund zwyciężyła Norweżka Tora Berger. Była ona wówczas bezbłędna w strzelaniu, co przy jej szybkości praktycznie wyklucza wygraną innej zawodniczki. Drugie miejsce z ponad jednominutową stratą oraz dwoma pudłami była Daria Domraczewa. Trzecia lokata przypadła Rosjance Jekaterynie Glazyrynie. Siódmą pozycję zajęła wówczas Krystyna Pałka (3:11 straty, bezbłędne strzelanie). 16. była Weronika Nowakowska- Ziemniak, a 25. Magdalena Gwizdoń.

Duży optymizm w serca polskich kibiców wlała w ostatni weekend właśnie wspomniana Nowakowska-Ziemnak. Jako pierwsza Polka w historii wygrała ona zawody Pucharu IBU – zaplecza Pucharu Świata.

W biegu wystartuje pięć polskich biathlonistek. Z numerem 7. pojedzie Krystyna Pałka, 33. wyruszy Magdalena Gwizdoń, 37. Weronika Nowakowska-Ziemniak, 72. Monika Hojnisz, a 86. Paulina Bobak.

Lista startowa biegu na 15 km (K) w Oestersund (PDF) >>

***

Terminarz i więcej informacji o Pucharze Świata w biathlonie >>

Ostatnia edycja: 27-11-2013 g. 17:18

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.