Gabriela Soukalova wygrała bieg na 15 km w Oestersund

Czeszka Gabriela Soukalova wygrała bieg indywidualny na 15 km zaliczany do klasyfikacji generalnej PŚ w biathlonie. Polki spisały się przeciętnie gdyż mimo generalnie dobrego biegu, miały sporo problemów na strzelnicy. 

Krystyna Pałka rozpoczęła sezon na strzelnicy przeciętnie – podczas trzech pierwszych strzelań miała po jednym pudle, tylko ostatnie było bezbłędne. Przełożyło się to na miejsce 26. z minimalną stratą m.in. do broniącej Pucharu Świata Tory Berger (5 karnych minut).

Spore nadzieje rozbudziła dobrym pierwszym strzelaniem Magdalena Gwizdoń, niestety potem było już gorzej – łącznie 5 pomyłek i miejsce 32. miejsce.

Przez długi czas wydawało się, że pierwsze miejsce zgarnie Słowenka Gregorin. Po trzech bezbłędnych strzelaniach pogubiła się jednak w decydującej próbie, zanotowała trzy karne minuty i pożegnała się z marzeniami o wysokiej lokacje. Ostatecznie uplasowała się na 18. pozycji. Otworzyło to szanse dla szybko biegnących Anastazji Kuzminy (Słowacja) i Gabrieli Soukalovej (Czechy). Obie panie miały po 2 pudła na strzelnicy, przed ostatnim okrążeniem Słowaczka prowadziła o ponad 9 sekund. Finiszowe kilometry szybciej pokonała jednak Czeszka i ostatecznie wyprzedziła rywalkę o 1.2 sek. Ostatnią biathlonistką która mogła zagrozić tej dwójce była Marie Laure Brunet z Francji. Spudłowała ona zaledwie 1 raz (podczas czwartego strzelania). Francuzka jednakże wolniej biegła i finiszowała na trzecim miejscu, przegrywając o 16 sekund z Soukalovą.

Kiepsko weszła w bieg także Monika Hojnisz. Medalistka ostatnich Mistrzostw Świata w Novym Mescie pomyliła się 3 razy na dwóch pierwszych strzelaniach. Na szczęście biegła bardzo szybko, a do tego była bezbłędna w trzeciej próbie. Zrodziło to szansę na miejsce w czołowej dziesiątce, została ona jednak zaprzepaszczona w ostatnim strzale. Łączna ilość czterech karnych minut pozwoliła zająć Monice Hojnisz dwunastą lokatę. Warto odnotować jednak, że miała ona jeden z najlepszych czasów samego biegu – lepszy m.in. Tory Berger czy dzisiejszej triumfatorki. To dobry prognostyk na kolejne starty, zwłaszcza, że bardzo przyzwoicie biegły też Gwizdoń i Nowakowska- Ziemnak.

Szansę na najlepszy w karierze wynik nie wykorzystała Paulina Bobak. Po trzech bezbłędnych strzelaniach pomyliła się 3 razy podczas ostatniej próby i spadła poza punktowane miejsca.

Wyniki:

1. Soukalova (2)
2. Kuzmina (2) + 0:01.2
3. Brunet (1) + 0:16.2

12. Hojnisz (4) + 1:39.1
26. Pałka (3) + 2:36.7
32. Gwizdoń (5) + 3:26.8
45. Bobak (3) + 4:43.5
82. Nowakowska-Ziemnak (11) + 9:08.0

Pełne wyniki biegu indywidualnego kobiet na 15 km w Oestersund (PDF) >>

Wygrana Gabrieli Soukalovej to jej piąty triumf w zawodach PŚ i siódme miejsce na podium. Czeszka w nagrodę założy jutro w sprincie żółty plastron liderki klasyfikacji generalnej.

***

Klasyfikacja i wyniki PŚ w biathlonie >>

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.