Mega skok Schlierenzauera w Kuusamo, Polacy słabiej

Gregor Schlierenzuaer wygrał konkurs skoków narciarskich w Kuusamo. Wyprzedził Niemca Marinusa Krausa. Na 10. pozycji uplasował się najlepszy Polak – Kamil Stoch.

Zawody, zwłaszcza druga seria toczyły się przy zmiennym dość silnym wietrze. Jego ofiarą padł m.in. Dawid Kubacki, który z trudem wybronił się przed groźnym upadkiem.

Młody Niemiec Krais był już w pierwszej 10. w Klingenthal, a więc wygrana mogła dać mu nawet plastron lidera PŚ. Skok na 136 m dawał mu nieznaczną przewagę nad Severinem Freundem, który w zeszłym tygodniu nie miał tyle szczęścia i zajął odległe miejsce. Freund uzyskał w I serii 137 m. Trzecie miejsce dość niespodziewanie przypadało Norwegowi Rune Velcie (133 m). Najlepszy z Polaków – Kamil Stoch po lądowaniu na 126,5 m zajmował na półmetku 10 miejsce ze stratą nieco ponad 10 pkt. do lidera.

W drugiej dziesiątce znalazło się kilka znanych nazwisk m.in. piętnasty Gregor Schlierenzauer. Pierwszy oficjalny skok w sezonie indywidualnym Austriaka to 128,5 m. 13. lokatę zajmował Piotr Żyła (124,5 m w niekorzystnych warunkach), a 17 i 18. byli odpowiednio Maciej Kot (126 m) oraz Krzysztof Biegun (128 m). Na punkty do klasyfikacji generalnej PŚ złapał się jeszcze Dawid Kubacki (120,5 m – 21. miejsce). Nie powiodło się Janowi Ziobrze – 37. miejsce.

Pierwszym godnym uwagi skokiem drugiej kolejki była próba wicelidera PŚ Andreasa Wellingera. Niemiec poszybował na 132,5 m i awansował z 24. miejsca na 15. pozycję.

Niestety swojej 21. lokaty nie utrzymał Dawid Kubacki, który otrzymał silny podmuch i musiał bronić się przed upadkiem. Szczęśliwie wylądował na 86. metrze i spadł na 30. miejsce.

125 metrów zaliczył Krzysztof Biegun, dawało mu to trzecie miejsce – za Wellingerem i Ammannem. Ostatecznie triumfator z Klingenthal zajął 18 pozycję i utrzymał plastron lidera PŚ. Słabo wypadł w finałowej rozgrywce Maciej Kot, który lądował na 119 metrze i spadł na 21. lokatę.

Doskonałą próbę oddał Gregor Schlierenzauer. 143 metry otworzyło mu drogę do czołowej dziesiątki. Nikt nie spodziewał się jednak, że da wygraną, a tak się właśnie stało.

Piotra Żyła, który miał fatalną odległość – 115 m spadł na 23. miejsce.

Kamil Stoch musiał czekać na swoją kolej długie kilka minut, kiedy nad skocznią hulał zmienny wiatr. Osiągnął 129 m i utrzymał 10. miejsce. Chwilę potem 133,5 m przy niewielkim wietrze uzyskał Thomas Morgenstern, niestety dla niego odległość ta nie dała prowadzenia. Morgi przegrał ze Schlierenzauerem o 0,9 pkt.

Skaczący potem zawodnicy nie dali rady zbliżyć się do prowadzących Austriaków. Najbliżej byli Rune Velta i Noriaki Kasai, ale musieli zadowolić się miejscami tuż za podium. Wydawało się, że plany Schlieriego pokrzyżuje młody Kraus ? 133 m mogły wystarczyć, ale niestety -8 pkt za korzystny wiatr pozbawiło Niemca pierwszego w karierze triumfu i koszulki lidera PŚ, którą przegrywa o 1 pkt z Krzysztofem Biegunem.

Oficjalne wyniki konkursu w Kuusamo (PDF) >>

***

Klasyfikacja Pucharu Świata 2013/14 >>

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.