PŚ w Kuusamo: Kowalczyk deklasuje w sprincie!

Justyna Kowalczyk w wielkim stylu wygrała sprint techniką klasyczną w Kuusamo – pierwszej konkurencji w sezonie PŚ w biegach. Drugie miejsce zajęła Amerykanka Kikkan Randall. W ćwierćfinale odpadła Marit Bjoergen z Norwegii.

W porannych kwalifikacjach najszybsza była Marit Bjoergen, która wyprzedziła Justynę Kowalczyk o ponad 2 sekundy. Polce przypadło ósme miejsce w rundzie wstępnej.

Kowalczyk miała startować w piątym ćwierćfinale. Pierwsza faza rozgrywek rozpoczęła się od sensacyjnego rozstrzygnięcia – Marit Bjoergen przyjechała na metę jako trzecia za Austriaczką Smutną i Słowczką Prohazkovą. Spowodowało to, że musiała czekać na czasy z innych biegów, by ewentualnie zakwalifikować się do kolejnej rundy. W drugim (wolniejszym biegu) pewny awans wywalczyły Norweżka Oestberg oraz Rosjanka Szapowałowa. Słabszy był również rezultat triumfatorki trzeciego biegu – Szwedki Norgren, z tej serii awans wywalczyła też Katja Visnar ze Słowenii. Bjoergen została wyeliminowana przez uczestniczki bardzo szybkiego czwartego ćwierćfinału. Wygrała go Norweżka Brun-Lie przed Kikkan Randall (USA). Ale dwie kolejne na mecie: Herrmann z Niemiec i Iwanowa z Rosji były szybsze niż utytułowana Norweżka i to właśnie im przypadły miejsca tzw. lucky loser. Takich problemów jak jej słynna rywalka na szczęście nie miała Polka, która swobodnie wyprzedziła swoje przeciwniczki i przeszła z trzecim czasem do półfinałów. Oprócz niej z biegu piątego kwalifikację uzyskała Szwedka Ingemarsdotter.

Pierwszy półfinał padł łupem Szapowałowej. Świetnie spisująca się Rosjanka wyprzedziła Niemkę Herrmann oraz Słowenkę Visnar. Bieg był jednym z wolniejszych tego dnia. Justyna Kowalczyk powtórzyła w półfinale strategię sprzed kilkunastu minut – spokojny początek i mocne przyspieszenie na dwóch podjazdach. Dało to doskonały efekt – łatwa wygrana przed Kikkan Randall oraz Celine Brun-Lie. Ta druga jako lucky loser przeszła do finału, podobnie jak czwarta na mecie Ida Ingemarsdotter.

Decydujący wyścig mocno rozpoczęła Niemka Herrmann, nie dała ona jednak rady doskonale dysponowanej Polce i na ostatnim Podbiegu wyraźnie osłabła. Kowalczyk z dużą przewagą dojechała do mety, a Herrmann przegrała jeszcze tuż przed „kreską” z Kikkan Randall.

Z rywalizacji na etapie kwalifikacji odpadły pozostałe Polki, które osiągnęły kiepskie czasy – Agnieszka Szymańczak, Paulina Maciuszek, Sylwia Jaśkowiec oraz Kornelia Kubińska. Ćwierćfinały rozpoczną się o 12:30.

W sobotę w Kuusamo bieg na 5 km techniką klasyczną – drugi etap cyklu Ruka Triple, którego liderką po dzisiejszym występie jest Justyna Kowalczyk.

***

Klasyfikacja i terminarz PŚ w biegach >>

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.