Ręczni prawie jak nożni – w drugim meczu grają „o życie” dziś Polska vs. Francja

Po porażce z Serbią 19:20 polscy piłkarze ręczni w środę wieczorem zagrają tak zwany mecz „o życie” na Mistrzostwach Europy Dania 2014. Rywalem będzie utytułowana reprezentacja Francji. 

Chociaż na ME szczypiornistów obowiązuje inny system niż na piłkarskim Euro – z grup wychodzą trzy nie dwie drużyny – trudno uciec od porównań. Polska reprezentacja w piłce nożnej w ostatnich 12 latach wydeptała dobrze znaną ścieżkę, w której drugi meczu grupowy jest tym o być albo nie być w turnieju. W przypadku szczypiornistów nie jest jeszcze tak tragicznie i nawet porażka z Francją nie wyeliminuje ich z rozgrywek, ale właściwie do zera ograniczy szanse na osiągnięcie czegoś znaczącego.

W zgoła odmiennych nastrojach do boju przystąpią nasi rywale – oni dość gładko pokonali Rosjan i rozwiali przy tym trochę wątpliwości na temat ich dyspozycji, która rzekomo miała być w Danii kiepska, m.in. za sprawą sporych zmian w kadrze i przebudowy zespołu. „Prawdę” o zespole Claude’a Onesty poznamy jednak dopiero dziś, gdyż Rosja jest teoretycznie jednym z najsłabszych uczestników ME 2014.

Będzie to jedenasta konfrontacja Polaków z Francuzami. Bilans poprzednich jest w miarę wyrównany, z czego można się cieszyć niestety tylko pobieżnie analizując temat. Biało-czerwoni wygrywali z Trójkolorowymi cztery razy, raz padł remis, a pięć gier zwyciężyli rywale. Problem w tym, że nasz ostatni triumf datowany jest na 2. marca 1994 roku, gdy w meczu el. ME wygraliśmy w Kielcach 23:19. Do tamtego czas Polacy byli dla Francuzów surowymi nauczycielami i ogrywali ich przy każdej okazji. Karta odwróciła się sześć dni potem, gdy w Marsylii dostaliśmy lanie 31:19, odpadliśmy z walki o Euro i na długie lata zapomnieliśmy jak smakuje pokonanie szczypiornistów znad Sekwany. Od 20 lat właściwie nie stworzyliśmy wyrównanego boju z Francją. Wyjątkiem był remis 30:30 w fazie grupowej Igrzysk w Pekinie. W 2004, 2006, 2007 i 2010 roku dostawaliśmy baty minimum pięcioma bramkami. Nawet srebrna drużyna Wenty z 2007 roku poległa 22:31, prowadząc do przerwy 12:11.

Mimo zmiany pokoleniowej u Francuzów, Polacy czują ogromny respekt przed zbliżającym się starciem.

Oni nie mają słabych punktów. Tam każdy zawodnik stanowi spore zagrożenie, tylko ten co siedzi na ławce jest niegroźny – powiedział Krzysztof Lijewski.

Słowa te można uznać za zwykłą kurtuazję, ale mając w pamięci co wyprawiali nasi reprezentanci w meczu z Serbią, należy doceniać rywali nawet teoretycznie słabszych od Francuzów.

Mecz prawdy, egzamin dojrzałości – oba te określenia doskonale pasują do zapowiedzi pojedynku Polska – Francja. Jego początek o 20:15 – transmisja w TVP 2 oraz na sport.tvp.pl.

***

Składy drużyn >>
Tabele Euro 2014 >>

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.