Bjoergen ze złotem na 15 km, Kowlaczyk szósta mimo upadku

Marit Bjoergen wygrała bieg łączony na 15 km podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Norweżka wyprzedziła Szwedkę Charlotte Kallę i swoją rodaczkę Heidi Weng. Justyna Kowalczyk zajęła szóste miejsce. 

Początek odcinka w stylu klasycznym był raczej spokojny, na czele usadowiła się Therese Johaug, ale Justyna Kowalczyk trzymała się w czołówce. Polka po raz pierwszy na pierwszym miejscu w rozciągającym się peletonie pojawiła się po siedmiu minutach rywalizacji. Jej prowadzenie nie trwało jednak długi i po chwili tempo zaczęła dyktować wielka faworytka – Bjoergen. Na początku drugiej pętli klasykiem uformowała się około dwunastoosobowa czołówka, która miała ponad 10 sekund przewagi nad resztą stawki. Zgodnie z oczekiwaniami łagodna pierwsza część dystansu nie przyniosła żadnych rozstrzygnięć – różnice przed zmianą nart były minimalne, niestety Kowalczyk potknęła się w strefie serwisowej i straciła kilka sekund. Na trzecie okrążenie ruszyła jako siódma ze stratą 7 sekund do liderującej Charlotte Kalli.

Przez kolejne kilometry Kowalczyk heroicznie próbowała doścignąć czołową piątkę, w której były Bjoergen, Weng, Johaug, Kalla i Saarinen. Polka utrzymywała kontakt wzrokowy, na podbiegu nawet zbliżyła się do rywalek, ale była w stanie do nich doskoczyć. Ostatnia pętla rozpoczęła się przy prowadzeniu Johaug, Kowalczyk traciła 18,9 sekundy.

Około kilometra przed metą zaatakowała Charlotte Kalla. Tempo Szwedki wytrzymała jedynie Bjoergen i sprawa złotego medalu rozstrzygnęła się między nimi. Na finiszowej prostej Norweżka nie dała rywalce większych szans i zdobyła złoty medal. Brąz przypadł Heidi Weng, a czwarte miejsce zajęła Johaug. Kowalczyk dojechała do mety szósta ze stratą 56 sekund.

Wyniki:

1. Bjoergen (NOR)
2 .Kalla (SWE) + 0:02
3. Weng (NOR) + 0:13
4. Johaug (NOR) + 0:15
5. Saarinen (FIN) + 0:15
6. KOWLACZYK + 0:56

29. MACIUSZEK + 2:27
34. KUBIŃSKA + 2:45
45. SZYMAŃCZAK + 3:47

Oficjalne wyniki (PDF) >>

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.