Sprint pełen upadków i dramatów – złoto dla Falli i Hattestada

Reprezentujący Norwegię Ola Vigen Hattestad i Maiken Caspersen Falla wygrali w Krasnej Polanie sprinty techniką dowolną na ZIO Soczi 2014. Polacy i Polki nie zakwalifikowali się nawet do ćwierćfinałów. 

Niestety Sylwia Jaśkowiec pożegnała się ze sprinterską rywalizacją już w kwalifikacjach. Polka, podobnie jak Szwedka Eriksson zaliczyła upadek i nie mogła się liczyć w walce o trzydziestkę. Słabiutko pobiegła Agnieszka Szymańczak, którą sklasyfikowano na 41. miejscu ze stratą 11 sekund do zwyciężczyni – Maiken Caspersen Falli z Norwegii. Problemów z awansem nie miały też inne faworytki – Marit Bjoergen, Kikkan Randall czy Denise Herrmann.

Ćwierćfinały rozpoczęły się o 13:00. Z pierwszego awansowały pewnie Falla i i Szwedka Nilsson. Drugi był wolniejszy, ale bardziej emocjonujący. Ostatecznie wygrały go Norweżka Jacobsen i Słowenka Fabjan. Trzeci bieg stał pod znakiem pechowych wydarzeń – na starcie kijek złamała Czeszka Novakova, potem upadła Włoszka Laurent. Awans wywalczyły zaś Norweżka Oestberg i Szwedka Ingemarsdotter. Czwarty ćwierćfinał przyniósł rozczarowanie Rosjanom – trzy reprezentantki tego kraju zajęły miejsca 4-6, wygrana przypadła zaś Katji Visnar, druga była Sophie Caldwell. Najciekawiej zapowiadał się wyścig numer 5. Spotkały się w nim trzy czołowe sprinterki – Bjoergen, Herrmann i Randall. Przez cały dystans prowadziła ta ostatnia, ale na finiszu dała wyprzedzić się trzem zawodniczkom – Herrmann, Bjoergen i Włoszce Vuerich. Była to pierwsza sensacja tego dnia – Randall odpadła, jej trzy przeciwniczki przeszły dalej, a drugą z lucky loserek była uczestniczka pierwszego biegu – Francuzka Jean.

Półfinały dostarczyły mnóstwo emocji i przyniosły kolejne dramaty. Pierwszy bieg wygrała Falla, a za jej plecami finiszowały Fabjan, Ingemarsdotter i Jacobsen. Te dwie ostatnie z racji dobrych czasów także awansowały do decydującej rozgrywki. W drugim półfinale na ostatnią prostą wpadło sześć zawodniczek. W pięknej walce poległa i to dosłownie Marit Bjoergen, która potknęła się i straciła szanse na awans. Odpadła też Denise Herrmann, a w finale zameldowały się Oestberg i Caldwell.

Walka o krążki nie była już tak pasjonująca – dominację potwierdziła Falla, a o srebro powalczyły Oestberg z Fabjan. Lepsza okazała się Norweżka.

Oficjalne wyniki (PDF) >>

***

Kilkadziesiąt minut po Jaśkowiec, właściwie w tym samym miejscu upadł Maciej Staręga, z którego startem wiązaliśmy spore nadzieje. Polak chciał wystąpić minimum w ćwierćfinale, ale skończył udział w sprintach nim na dobre zaczął. Odpadł także drugi z naszych reprezentantów – Sebastian Gazurek. Eliminacje wygrał Norweg Hattestad, przed Rosjaninem Ustiugowem i Włochem Pellegrino.

Bezpośredni awans do półfinałów wywalczyli w pięciu ćwierćfinałach Hattestad, Gafarow, Gloeersen, Brandsdal, Joensson, Petterson, Ustiugow, Pietiukow, Pellegrino i Tritschner. Lucky loserami zostali zaś Hellner i Northug. W piątym ćwierćfinale odpadł mistrz świata z biegu łączoneg0 – Dario Cologna. Szwajcar miał dwa upadki – o ile po pierwszym zdołał dogonić rywali, to po drugim mógł już tylko spokojnie dojechać do mety na szóstym miejscu.

Z pierwszego ćwierćfinału, podobnie jak u kobiet, awansowała czwórka biegaczy – Hattestad, Peterson, Goleersen i Hellner. Kolejną ofiarą wtorkowych warunków atmosferycznych został Rosjanin Gafarow. Zaliczył on upadek, ale ambitnie dotarł do mety 2 minuty po swoich konkurentach. W drugim półfinale najlepsi okazali się Ustiugow i Joensson.

Finał przejdzie do historii jako jedne z najdziwniejszych i najniebezpieczniejszych w historii dyscypliny. Upadki i potknięcia zaliczyło aż czterech z sześciu jego uczestników. Kłopotów uniknęli jedynie Hattestad i Peterson. Brązowy medal wywalczył inny Szwed – Joensson, ale dojechał on do mety z prawie 20 sekundową stratą. Gloerssen, Ustiugow i Hellner finiszowali jeszcze później.

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.