Kot, Żyła, Ziobro i Stoch powalczą o medal w drużynówce – zapowiedź

Polska drużyna przystąpi do olimpijskiego konkursu drużynowego w następującym składzie: Maciej Kot, Piotr Żyła, Jan Ziobro i Kamil Stoch. Rywalizacja o medale na skoczni HS140 w Soczi w poniedziałek o 18:15. 

W ostatnim z olimpijskich konkursów wystartuje 12 drużyn, a przynajmniej pięć z nich może mieć nadzieje na miejsce na podium. Oprócz Polaków są do Austriacy, Niemcy, Japończycy i Słoweńcy. Niedoceniani i nierówni ostatni Norwegowie także mogą pokusić się o medal, ale w ich wypadku byłoby to chyba sporą niespodzianką. Oprócz wymienionej wyżej drużyn, w rywalizacji wezmą też udział Korea Południowa, USA, Kanada, Rosja, Finlandia i Czechy. Tradycyjnie już – w drugiej serii wystąpi osiem najlepszych ekip.

Składy na konkurs drużynowy Soczi 2014 (PDF) >>

W pierwszej grupie Polskę reprezentował będzie Maciej Kot, a jego rywalami będą m.in. Anders Bardal, Reruhi Shimizu, Jurij Tepes, Andreas Wank i Michael Hayboeck. Realnie patrząc Kot jest w stanie skoczyć najdalej, ale walka w tej części konkursu powinna być bardzo wyrównana. We wczorajszej rywalizacji indywidualnej najlepszy spośród wymienionych skoczków był Hayboeck – 8. miejsce, 10. był Shimizu, a 12. Kot. Polak przegrał z Austriakiem o 4,3 pkt, i 1,8 z Japończykiem.

Druga grupa może być kluczowa dla losów polskiej reprezentacji. Od skoków Piotra Żyły zależeć będzie bardzo wiele – jeżeli spisze się słabo, możemy stracić kontakt z czołówką. Zadanie dla Piotrka nie jest łatwe, rywalizować musi Fannemelem, Takeuchim, Kranjcem, Krausem i Morgensternem. Piotrek w zawodach indywidualnych nie wszedł do II serii, ale i tak był lepszy od Austriaka i Słoweńca, których spotkał ten sam los. Warto jednak  pamiętać, że Fannemel, Kraus i Takeuchi spisali się kapitalnie – Norweg był w sobotę piąty, Niemiec szósty, a Japończyk trzynasty.

W trzeciej grupie Jan Ziobro zmierzy się Andersem Jacobsenem, Daikim Ito, Andreasem Wellingerem, Jernejem Damjanem i Thomasem Diethartem. W sobotę lepszy od Janka był tylko Japończyk (9. miejsce), który uzbierał 6,1 pkt więcej. 17. miejsce zajął reprezentant Słowenii, Jacobsen, Diethart i Wellinger nie weszli do drugiej serii, ale należy się spodziewać, zwłaszcza po Austriaku i Niemcu, że w drużynówce polecą zdecydowanie dalej.

Czwarta grupa to oczywiście występ medalistów z dużej skoczni – Kamil Stoch, Noriaki Kasai, Peter Prevc, a do tego Gregor Schlierenzauer, Severin Freund i Rune Velta. Jak wiemy Polak powinien tę walkę wygrać, ale ważny będzie każdy punkt. Rywale zwłaszcza Kasai, Prevc i Freund są w wybornej formie.

Jak widać wytypowanie najlepszej trójki jest szalenie trudne – teoretycznie najrówniejszy skład mają Japończycy, słabych punktów próżno też szukać u Niemców oraz Austriaków. Warto jednak pamiętać o perypetiach jakie w sobotę mieli przedstawiciele tych dwóch krajów. Konkurs może być bardzo wyrównany i każdy zepsuty skok będzie miał niebagatelne znaczenie. Oby tylko swoich prób nie psuli Polacy.

Początek konkursu w poniedziałek o 18:15. Transmisja w TVP 1.

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.