Rosyjskie podium na 50 km, klasyfikacja medalowa dla gospodarzy

Rosjanin Aleksander Liegkow wygrał w Soczi bieg na 50 km stylem dowolnym. Na podium stanęli też dwaj jego rodacy – Maksim Wylegżanin i Ilja Czernousow. Wyniki te zapewniają Rosji triumf w klasyfikacji generalnej igrzysk.

Podobnie jak w przypadku biegu kobiet na 30 km biegacze pokonali najdłuższy olimpijski dystans w rekordowym czasie – grubo poniżej dwóch godzin. Dodatkowo u pań podium także należało do przedstawicielek jednego kraju – Norwegii, tutaj pełną pulę zgarnęli Rosjanie. Na tym podobieństwa jednak się kończą. Rywalizacja na 50 km była bowiem dużo bardziej wyrównana i o medale przynajmniej przez 45 km walczyło minimum kilkunastu biegaczy. Przez zdecydowaną większość biegu na czele była spora grupa biegaczy. Po 40 km prowadzenie objęli Białorusin Semenow i Fin Heikkinen, którzy wykorzystali, że czołówka zmieniała narty. Dogonienie Heikkinena zajęło faworytom kilka minut, ale powiodło się, rozerwało stawkę i otworzyło Rosjanom, Norwegowi Sundbiemu i Szwajcarowi Cologni drogę do podium.

Jako pierwszy z walki tej wypisał się, a raczej został wypisany Cologna. Mający już dwa złota na tych igrzyskach Szwajcar złamał nartę około 2 km przed metą i nie miał już szans na dogonienie rozpędzonych rywali. Ostatecznie dojechał na metę na 27. miejscu. Pozostała czwórka – trzej faworyci gospodarzy i lider PŚ Sundby walczyła do ostatniej prostej. Na niej okazało się, że najlepszym finiszem dysponuje Aleksander Liegkow, który wyprzedził Maksima Wylegżanina, nieco za nimi rozegrała się walka o trzecie miejsce i brązowy krążek. Czernousow okazał się szybszy niż Sundby i uzupełnił rosyjskie podium.

Polacy nie startowali.

Wyniki:

1. Liegkow (RUS)
2. Wylegżanin (RUS) + 0:00,7
3. Czernousow (RUS) + 0:00,8
4. Sundby (NOR) + 0:01,0
5. Dolidowicz (BLR) + 0:14,3

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.