Poważne wspinanie na koniec tryptyku w Wogezach – 10. etap TdF

Dziesięty etap będzie ostatnim rozgrywanym w Wogezach, jego trasa jest jednocześnie najtrudniejsza spośród trzech zaplanowanych odcinków w tych górach. W poniedziałek kolarze pokonają 161,5 km z Mulhouse do Le Planche Des Belles Filles, a po drodze najpotkają m.in. cztery premie górskie pierwszej kategorii. 

Na dobry początek, około 20 km po starcie rozpoczną wspinaczkę na Col du Firstplan – jest to premia drugiej kategorii. Podjazd liczy 8,3 km, a średnie nachylenie wynosi 5,4%. Po krótkim zjeździe zmierzą się z pierwszą premią 1. kategorii – Petit Ballon. To wspinaczka o długości 9,3 km po stoku o śr. nachyleniu 8,1%. Kolejną premię – także pierwszej kategorii rozegrają na Col du Platzerwasel (7,1 km, śr. nach. 8,4%). 

Po zjeździe z tej góry, peleton czeka nieco łatwiejszy ocinek o długości ok. 35km. Podczas niego trzeba będzie wjechać "tylko" na premie drugiej i trzeciej kategorii. Col d'Oderen to 6,7 km o nachyleniu 6,1%, a Col des Croix liczy 3,2 km o nachyleniu 6,2%. 

Najważniejsze rozstrzygnięcia 10. etapu TdF 2014 zapadną jednak na ostatnich dwóch podjazdach – Col des Chevrers i będącym jednocześnie metą etapu szczycie La Planche Des Belles Filles. 

Pierwsza z tych wspinaczek oficjalnie liczy zaledwie 3,5 km o średnim nachyleniu 9,5%. Dane te mogą być jednak mylące, gdyż teren wznosił się będzie już około 10 km wcześniej. Najtrudniejsze momenty – nachylenie nawet 18%  czekają jednak tuż przed szczytem. 

Mountain passes & hills 1

Finałowa wspinaczka powinna dostarczyć wielkich emocji. Podczas "zdobywania" La Planche Des Belles Filles zawodnicy zmierzą się z terenem o średnim nachyleniu 8,5%, na trasie są jednak liczne momenty ponad 10%, a tuż przed metą sięgnie ono nawet 20%. 

Mountain passes & hills 2

PROFIL 10. ETAPU TDF 2014:

Profile

W dniu narodowego święta Francji należy spodziewać się dużej aktywności kolarzy z tego kraju, dla których etapy rozgrywane 14. lipca zawsze są wyjątkowe. W koszulce lidera pojedzie jeden z Trójkolorowych Tony Gallopin, ale o etapowy triumf będzie mu bardzo trudno. 

mapki: letour.fr.

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.