Kapitalna jazda Majki w Alpach, Nibali bez konkurencji

Vicenzo Nibali wygrał 13. etap Tour de France 2014. Drugie miejsce z niewielką stratą do lidera wyścigu zajął Polak Rafał Majka z Tinkoff-Saxo. Michał Kwiatkowski był 19. i jest 11. w klasyfikacji generalnej.

Końcowy akcent 13. etapu stanowiła wspinaczka na Charmrousse, czyli pierwsza w tym roku premia górska najwyższej kategorii. Wspinaczkę rozpoczęła spora zasadniczka grupa z wszystkimi faworytami, która wcześniej zniwelowała ucieczkę z Bartoszem Huzarskim w składzie. 

Już pierwsze kilometry podjazdu stanowiły ogromną selekcję. Tempa peletoniku nawet nie próbował trzymać Michał Kwiatkowski, który swoim rytmem dojechał do mety z ostatecznie niewielką stratą – ponad 4 minut i jest teraz 11. w klasyfikacji generalnej. 

Gdy na czele pozostało kilkunastu kolarzy atak rozpoczął  Czech Leopold Konig z Team NetApp, a za nim pomknął Rafał Majka, czyli właściwie jedyny z kolarzy który nie był żadnym zagrożeniem dla lidera wyścigu Vicenzo Nibaliego. Akcja tej dwójki spowodowała, że grupka jeszcze się zwężyła. Prędkość z jaką pokonywała ona podjazd pozwoliła Majce i Konigowi uzyskać kilkadziesiąt sekund przewagi oraz zdegustowało Nibaliego. Włoch postanowił pokazać kto rządzi w tegorocznym Tourze i skontrował prowadzącą dwójkę. 

Po doścignięciu Polaka i Czecha Włoch jechał razem z nimi nadrabiając ok. minuty nad najgroźniejszym rywalem Alejandro Valverde. Około 3,5 km przed szczytem Nibali oderwał się od towarzyszy i samotnie pomknął w stronę mety. Zdawało się, że wygra w cuglach, ale na ostatnim kilometrze ewidentnie przeżywał kryzys i za jego plecami znów pojawili się Konig z Mają. Włoch obronił etapową wygraną, wyprzedzając ostatecznie Majkę o 10 sekund i 11 sekund Koniga. Czech w nagrodę za kapitalną jazdę – to on przez większość czasu dyktował tempo w tym ataku, awansował na 10. miejsce w wyścigu. 

Dla Nibaliego to trzecia etapowa wygrana w Tour de France. Przewaga Włocha nad wiceliderem Valverde to już ponad 3 i pół minuty.

KLASYFIKACJA I TERMINARZ TDF 2014 >>

 

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.