Rafał Majka wygrał 14. etap Tour de France! „Chcę jeszcze trochę powygrywać”

Rafał Majka w pięknym stylu wygrał 14. etap Tour de France 2014 z metą w stacji narciarskiej w Rosul. Kolarz Tinkoff Saxo o 24 sekundy wyprzedził lidera wyścigu Vicenzo Nibaliego.

Majka po drugim miejscu w piątek, miał ochotę na historyczny etapowy triumf w sobotę. W związku z tym "załapał" się do ucieczki już na początku etapu i na czele wyścigu przejechał przez wszystkie trzy premie górskie. U stóp ostatniego szczytu Majka był w towarzystwkie dziesięciu kolarzy i miał około minuty przewagi nad zasadniczą grupą z liderem touru Vicenzo Nibalim z Astany w składzie. 

Około 9 km przed metą Majka odskoczył pozostałym kolarzom i samotnie pomknął w stronę mety. W tym czasie miał ok. 70 sekund przewagi nad grupką Nibaliego. Około 3,5 km przed metą Włoch ruszył do ataku po czwarte etapowe zwycięstwo w tegorocznym wyścigu. Przewaga Polaka zaczęła topnieć w szybkim tempie i przez moment wydawało się, że może nie wystarczyć do wygranej. Rafał utrzymał jednak dobre tempo i ostatecznie dojechał na szczyt o 24. sekund przed Nibalim. 

To drugi w historii polskiego kolarstwa triumf na etapie Wielkiej Pętli. 21. lat temu takie osiągnięcie zanotował Zenon Jaskuła.

Na 46. miejscu ze stratą ponad 10 minut do Majki etap ukończył Michał Kwiatkowski (Omega Pharma/Quick Step). Oznaczać to będzie spadek z 11. miejsca w klasyfikacji generalnej na 17. pozycję.

Na "gorąco" po etapie Rafał Majka powiedział:

To mój pierwszy wygrany etap TdF w karierze. Wiedziałem, że muszę zaatakować na podjeździe, tylko to mogło mi dać wygraną. Moja forma rośnie, po Giro byłem w lekkim dołku, ale teraz czuję się bardzo dobrze. Jestem optymistą przed następnymi etapami. Chciałbym w karierze powygrywać jeszcze trochę etapów w wielkich tourach i może kiedyś powalczyć w klasyfikacji generalnej.

fot. Tinkoff-Saxo

KLASYFIKACJA I TERMINARZ TDF 2014 >>

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.