Majka najlepszym góralem TdF, Nibali przypieczętował triumf

Vicenzo Nibali (Astana) wygrał w Hautacam 18. etap Tour de France 2014. Włoch przypieczętował tym samym triumf w całym wyścigu. Trzy etapy przed końcem ma on ponad siedem minut przewagi nad drugim kolarzem. Rafał Majka także ma się z czego cieszyć – w czwartek był trzeci i zapewnił sobie triumf w klasyfikacji najlepszych górali.

Najważniejsze wydarzenia 18. etapu rozegrały się na ostatnim podjeździe – do ośrodka narciarskiego Hautacam. Była to zarazem ostatnia na tegorocznym Tourze premia górska najwyższej kategorii. W związku z tym, Rafał Majka mógł tego dnia zapewnić sobie w klasyfikacji górskiej, musiał jedynie uważać, by nie zająć niższego niż szóste miejsca na etapie, gdyby wygrał go lider Touru Vicenzo Nibali.

Zanim zawodnicy dotarli do Hautacam, zmierzyli się też ze słynną przełęczą Tourmalet, gdzie najlepszy okazał się uczestnik ucieczki z początkowych kilometrów – Francuz Kadri. Piąte miejsce na premii zajął Bartosz Huzarski. 

Po rozpoczęciu ostatniego podjazdu – ok. 12 km przed metą Nibali zaatakował i momentalnie wysunął się na prowadzenie. Majka w grupie z innymi kolarzami czołowej dziesiątki jechał około pół minuty potem, ale miał zbyt wielu towarzyszy, by myśleć o spokojnym finiszu na którymś z miejsc między drugim a szóstym. Kolarz Tinkoff Saxo zdecydował się zatem na kontrę, która rozerwała ten peletonik i pozwoliła mu zbliżyć się nieco do uciekającego Nibaliego. W pewnym momencie za plecami Majki pozostało już tylko trzech kolarzy – Francuzi Pinot i Peraud oraz Amerykanin Van Garderen, którym zależało na uciecze przed słabnącym wiceliderem Touru – Alejandro Valverde – Polak taktyczne zwolnił czekając na tę trójkę i razem z nią dotarł bezpiecznie do mety w pierwszej piątce, co gwarantowało mu dowiezienie białej koszulki w czerwone "grochy" do końca wyścigu w Paryżu. Tuż przed "kreską" Rafał stoczył nawet pojedynek sprinterski o drugie miejsce z Francuzem Pinot (FDJ.fr), ale przegrał tę rywalizację i musiał zadowolić się trzecią lokatą. 

Pinot w nagrodę został nowym wiceliderem wyścigu, gdyż Valverde stracił do tej grupy ok. 40 sekund. Nibali wygrał zaś z przewagą 1:10 nad Francuzem i 1:12 nad Majką. Włoch przypieczętował tym samym triumf w całym Tourze, gdyż ma już ponad 7 minut przewagi nad drugim zawodnikiem. 

Aktywny na początkowych kilometrach Huzarski zajął na 18. etapie 31. miejsce. Był to ostatni górski etap Tour de France. Do rozegrania pozostały już tylko dwa płaskie odcinki i jazda indywidualna na czas zaplanowana na sobotę.

Klasyfikacja TdF >>

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.