Ostatnie góry przed kolarzami – czy Majka powalczy o trzecią wygraną?

18. etap Tour de France 2014 będzie ostatnim, na którym usytuowane są poważne podjazdy, a meta znajduje się na szczycie wzniesienia. Tego dnia powinna rozstrzygnąć się rywalizacja w klasyfikacji górskiej, gdzie liderem jest Polak Rafał Majka.

18. etap liczy 145,5 km, a po drodze umiejscowiono trzy górskie premie. Pierwsze z nich to tylko trzecia kategoria, za którą nie można zarobić zbyt wielu punktów. N 28 km kolarze znajdą się na Cote de Benejacq. To 2,6 km wspinaczki o średnim nachyleniu 6,7%. Druga premia trzeciej kategorii znajduje się na 56 kilometrze – Cote de Loucrup to dwukilometrowy podjazd o średnim nachyleniu 7%. 

Najważniejsze wydarzenia rozegrają się jednak w drugiej części etapu, gdzie na zawodników czekają dwa ciężkie podjazdy najwyższej kategorii. Najpierw zawodnicy wjadą na słynny Tourmalet (2 115 m n.p.m) i rozegrają tam premię specjalną pamięci Jacquesa Goddeta – wieloletniego dyrektora Touru. 

Droga na Tourmalet liczy 17,1 km o średnim nachyleniu 7,3%. Początek jest w miarę łagodny, podobnie jak ostatnie metry przed szcztem. Między szóstym a siedemnastym kilometrem nachylenie wynosi jednak od 7 do 10%. 

Mountain passes & hills 1

Jeszcze trudniej będzie na finałowym podjeździe do Hautacam (13,6 km o nachyleniu 7,8%). 

Mountain passes & hills 2

Jak widać na załączonym profilu wspinaczka toczyć się będzie po trasie nachylonej momentami o ponad 11%. Poza króciutkim odcinkiem na szóstym kilometrze, nachylenie nie spada na tej górze poniżej 6%. Jako że meta podjazdu jest tutaj tożsama z metą etapu, do zdobycia na szczycie będzie aż 50 pkt. W związku z tym 31 pkt przewagi Rafała Majki nad Vicenzo Nibalim to spora, ale jeszcze nie wystarczająca przewaga. Rafał musi uważać na Włocha, gdyż ten w każdej chwili jest w stanie wygrać etap i zdobyć wspomniane punkty. Ważnym jest zatem, by Polak utrzymał się blisko lidera wyścigu. 

Profil 18. etapu TdF 2014:

Profile

TERMINARZ I KLASYFIKACJA TdF 2014 >>

profile: letour.fr

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.