Vuelta wkracza w decydujące momenty – zapowiedź 14. etapu

14. etap wyścigu Vuelta a Espana 2014 będzie pierwszym z trzech, które mogą zdecydować o końcowej klasyfikacji całego wyścigu. W sobotę kolarze pokonają 200 km z Santander do Camperony. Metę wyznaczono na szczycie premii górskiej pierwszej kategorii.

Trzy kolejne etap Vuelta a Espana kończyć będą się na trudnych podjazdach. Nie bez powodu uważa się je za najważniejsze w całym wyścigu. Walka z górami i narastającym dzień po dniu zmęczeniu oddzieli mężczyzn od chłopców i być może wyłoni najlepszego zawodnika Vuelta a Espana 2014. 

Pierwsze 70 km po starcie z Santander będzie jednak płaskie, ale potem teren zacznie się wznosić. Pierwsza premia górska tego dnia rozegra się po 77 km na Collada de la Hoz (2. kategoria). Po krótkim zjeździe z tego szczytu rozpocznie się kolejna wspinaczka. Na 130 km na Puerto de San Glorio wyznaczono premię górską pierwszej kategorii. To de facto prawie 40 km wspinaczki, choć do premi "wlicza się" 20 kilometrowy odcinek o śr. nachyleniu 5,8%. W niektórych miejscach wynosi ono jednak ponad 9, a przez chwilę nawet 11%. 

Po zjeździe teren wypłaszcza się i doprowadzi peleton do finałowej góry. La Camperona to zaledwie 8 km o średnim nachyleniu 7,5%, ale największą trudnością tej wspinaczki jest końcówka. Na 2,5 km przed metą nachylenie wzrośnie ponad 15% (maks. 19,5) i "odpuści" dopiero na ostatich kilkusent metrach. 

KLASYFIKACJA VUELTA A ESPANA >>

mapki: lavuelta.com

POWIEDZ O NAS ZNAJOMYM:

Powiedz o nas znajomym:
Tweet 20
Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.