Finisz Vuelty 2014 – oczywiście pod górę. Zapowiedź 20. etapu

20. etap Vuelta a Espana 2014 będzie ostatnim rozgrywanym ze startu wspólnego. W niedzielę czeka nas już tylko finałowa czasówka, ale zanim ona nastąpi, kolarze będą musieli się zmierzyć z bardzo trudnym odcinkiem z Santo Estevo de Ribas de Sil do Puerto de Ancares. Na ostatnie 35 km trasy, ponad 20 prowadzi ostro pod górę.

Liczący 185,7 km odcinek będzie szansą dla wybitnych górali na poprawienie swojej pozycji w generalce. Większość oczu zwróconych będzie na Christophera Froome'a, który ma 1:19 straty do Contadora. Podczas czwartkowego etapu na Monte Castrove Brytyjczyk pokazał, że jego forma jest wysoka i zdołał "urwać" kilkanaście sekund liderowi. Jeżeli udałoby mu się uciec także w sobotę i, to walka o triumf w wyścigu może przenieść się na niedzielną czasówkę, a tam Froome nie byłby bez szans. 

20. etap rozpocznie się od 20 km prowadzących głównie w dół a pierwsza – odbędzie się między 30, a 40 kilometrem. Nie jest to jednak podjazd oznaczony premią górską. Na 110 km zawodników czeka premia drugiej kategorii na Alto Vilaestreva. To ponad 5 km podjazdu o śr. nachyleniu przekraczającym 5%. 

Kolejny podjazd – trzeciej kategorii wyznaczono na 129 km – Alto de O Lago to 8,4 km wspinaczki o nachyleniu ok. 4%. Potem nastąpi jeszcze niepunktowany podjazd pod Alto de Restelo oraz długi ok. 10 km zjazd. Potem zacznie się finałowa batalia i dwie najtrudniejsze góry. 

Na 154 km rozpocznie się podjazd pod Alto de Folgueiras de Aigas. To regularna wspinaczka o długości prawie 10 km, a nachylenie na właściwie na całej długości wynosi między 7 a 8,5%. 

Po dość krótkim zjeździe kolarze rozpoczną zaś walkę z Puerto de Ancares – ostatnim szczytem tegorocznej Vuelty. To 13 km podjazdu o średnim nachyleniu prawie 9%. Po drodze jest jednak małe wypłaszczenie, które nieco zaniża tę wartość. Faktyznie przez większą część wspinaczki wynosi ponad 10%, a nie brakuje momentów 15-sto czy nawet 18-procentowych.

KLASYFIKACJA VUELTA A ESPANA >>

POWIEDZ O NAS ZNAJOMYM:

Powiedz o nas znajomym:
Tweet 20
Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.