Polska z Niemcami o finał siatkarskiego mundialu

W sobotę w Katowicach rozegrane zostaną półfinały mistrzostw świata siatkarzy 2014. O 20:15 Polska zagra z Niemcami, a wcześniej na parkiecie zaprezentują się Francuzi i Brazylijczycy.

Obecnonść Niemców w tej fazie turnieju to spore zaskoczenie. Zdecydowanie większe szanse na awans tak daleko, z grup B i F, gdzie rywalizowali, dawało się m.in. Bułgarom czy Rosjanom. Nasi zachodni sąsiedzi co prawda przegrywali dość gładko z Brazylią i Rosją, a w III fazie także z Francją, ale z rywalami o zbliżonym poziomie radzili sobie już świetnie. Awans do III fazy zapewniło im pokonanie Kanady 3:0, a w 1/2 finału są dzięki ograniu w takim samym stosunku Iranu. Oprócz tego warte odnotowania wyniki to triumfy nad Kubą 3:0, czy nad Finami i Bułgarami po 3:1. 

Drużyna Vitala Heynena już zdążyła przejść do historii niemieckdeiej siatkówki – w czwartym występie na mundialu notuje ona największy sukces (w latach '70 medale MŚ zdobywała ekipa NRD) i jest o krok od wywalczenia medalu. To wszystko udaje się osiagnąć drużynie z jedną tylko wielką gwiazdą – atakującym Gyorgim Grozerem. Jego wielkimi atutami są skuteczność w ataku i zagrywce. Jest on obecnie na trzecim miejscu wśród najlepiej punktujących (za Wlazłym i Rouzierem), piąty w sukteczności ataku (49%, prowadzi Wlazły 53%) i jest najlepiej serwującym siatkarzem mistrzostw (24 asy, 43 błędy i 76 udanych zagrywek). To pokazuje, że mamy do czynienia z siatkarzem wielkiego formatu, o zbliżonej klasie do naszego Mariusza Wlazłego, o którym przecież od kilkunastu dni mówi się jak o największej gwieździe mundialu. Na na szczęście koledzy Grozera z pierwszej szóstki nie są już takimi "kozakami", choć oczywiście nie są to też gracze przypadkowi. Denis Kaliberda jest drugi na liście atakujacych (52,8% skuteczności w 103 próbach) Markus Bohme jest trzecim blokujacym turnieju (przed Karolem Kłosem), a Lukas Kampa prowadzi wśród rozgrywających. Elementem, gdzie Polska będzie mieć największą przewagę jest "szerokość i jakość" ławki rezerwowych. Jeżeli chodzi o zmienników, to Niemcy są raczej na pewno słabsi od nas i to może okazać się decydujące. 

TERMINARZ MŚ 2014 >>

W sierpniu 2014 roku Polska i Niemcy zagrały dwa mecze towarzyskie. Jeden wygrali biało-czerwoni, a drugi rywae. Ostatni oficjalny pojedynem miał miejsce na Memoriale Wagnera 2013 – nasza drużyna wygraławtedy 3:0. Wygrywaliśmy także 3:1 na ME 2011 oraz 3:2 na poprzednim mundialu. Statystyki przemawiają za tem za Polakami i niech znajdą odzwierciedlenie na boisku.

Relacja LIVE z meczu Polska – Niemcy od 20:15 w PubSport.pl >>

/fot. Kuba Atys dla PKN Orlen, galeria.orlensiatkowka.pl/

POWIEDZ O NAS ZNAJOMYM:

Powiedz o nas znajomym:
Tweet 20
Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.