Kontuzjowani sportowcy

Kontuzje i poważne urazy w takich sportach jak piłka nożna czy piłka ręczna zdarzają się często. Niektóre wymagają jedynie krótkotrwałego leczenia, inne na wiele miesięcy wykluczają z gry.

Kontuzje a kariera sportowa

Drobny uraz na boisku może powodować wielomiesięczne leczenie i rehabilitację. Ostatnie dane z 2014 roku dotyczące piłki nożnej wskazują, że prawie 80 proc. kontuzji w piłce nożnej dotyczy nóg i stóp. Aż 25 proc. z nich to kontuzje kolan i zerwanie więzadeł krzyżowych przednich. Z meczów eliminacyjnych do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2016 z kadry reprezentacji Polski został wykluczony dotychczasowy kapitan – Jakub Błaszczykowski, piłkarz Borussii Dortmund, który zerwał więzadło krzyżowe przednie i musiał poddać się operacji, a następnie długiej rehabilitacji.

Nie tylko Błaszczykowski, Piszczek czy Lewandowski zmagali się z kontuzjami. Wielu zawodników grających w kadrze reprezentacji Polski musiało przerwać lub zakończyć karierę piłkarską z uwagi na urazy doznane na boisku. Wśród nich znaleźli się Mirosław Szymkowiak, Jacek Krzynówek, Marek Citko, Marek Saganowski czy Marcin Wasilewski. W 1997 roku Marek Citko porywał tłumy na stadionach i był nadzieją dla polskiej reprezentacji. W meczu Górnik Zabrze – Widzew Łódź zerwał ścięgno Achillesa, a następnie przez 16 miesięcy leczył się i rehabilitował. Zajęli się nim nieodpowiedni lekarze, którzy pogrążyli jego szansę na wielką karierę. Wszczęcie odpowiedniego leczenia jest kluczowe dla zawodników, ale problem w tym, że nie wszystkich na to stać.

Problemy z leczeniem sportowców

Szacuje się, że potrzeba od 2 do 30 tys. zł na to, aby kontuzjowany zawodnik – piłkarz, siatkarz czy lekkoatleta – wrócił do sportu po kontuzji. Wbrew pozorom sportowcy nie zarabiają zbyt dużo, chyba że trafiają do zagranicznych klubów, gdzie ich pensja diametralnie wzrasta. Inni muszą liczyć na leczenie finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia lub wsparcie z zewnątrz. Kontuzjowanym sportowcom pomaga w Polsce m.in. fundacja Kamili Skolimowskiej, świetnej lekkoatletki, która zmarła nagle w wieku 26 lat na zgrupowaniu w Portugalii.

Ubezpieczenie sportowców zwykle nie pokrywa kosztów długotrwałego, specjalistycznego leczenia. Mogą je sobie zapewnić samodzielnie, opłacając niską składkę na prywatne ubezpieczenie zdrowotne w ofercie Signal Iduna. Za kwotę 41 zł miesięcznie uzyskują podstawową ochronę ubezpieczeniową, która pozwala na natychmiastowy dostęp do specjalistów lekarzy i do zabiegów chirurgicznych, jeśli zachodzi taka konieczność. Szybkie leczenie zwiększa szanse na pełen powrót do zdrowia zawodnika i na kontynuowanie kariery.

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.